Kütük (defter)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kütük (defter); Resmî kayıt defteri, ana defter anlamına gelmektedir. Resmi kayıt defterleri; Doğum Kütüğü, Ölüm Kütüğü, Evlenme Kütüğü, Aile Kütüğü ve yer değiştirme kütüğüdür.

Kütükler (Resmi kayıt defterleri)[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğum kütüğü: Doğumlara ilişkin bilgiler ve kimsesiz bulunmuş çocuklar hakkında işlemler kanunlara göre bu kütüğe yapılır. Bu bilgilere kişinin künyesi denir.

Ölüm kütüğü: Bir kimse ölümüne kesin gözle bakılan durumlarda ortadan kaybolur ve cesedi bulunamazsa o yerin en büyük mülki amirinin emriyle kütüğe ölü kaydı düşülür.Gaiplikte ise mahkeme kararıyla hakimin bildirmesiyle kaydı yapılır.

Evlenme kütüğü: Evleme memuru kaydı yapar.Ayrıca kayıtlı bulundukları nüfus müdürlüklerinede bildirilir.

Aile kütüğü: Aynı soyadını taşıyan ve aynı soydan gelen ,daha önce bir hanede bulunan kişiler bu kayıtlarını devam ettirmek isterlerse,tek bir aile gibi kayıtları bu kütükte devam eder.

Yer Değiştirme kütüğü: Yerleşim yeri değişikliğinde bu kütükte işlem yapılır[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı Devleti döneminde de yeniçeri askerlerinin isimleri, babalarının isimleri, soyadları, doğum tarihleri ve doğum yerleri, fiziksel yapıları, göreve alınış tarihleri ve görev sırasındaki davranışlarının belirtildiği defter.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Temel Hukuk Kavramları". http://kpssdelisi.com/question/vatandaslik-temel-hukuk-kavramlari/. 19 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2014.  |website= dış bağlantı (yardım)