Kümbet, Seyitgazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kümbet
—  Mahalle  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Eskişehir
İlçe Seyitgazi
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.069 m (3.507 ft)
Nüfus (2014)
 - Toplam 435
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26970
İnternet sitesi: http://www.seyitgazi.bel.tr/

Kümbet, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ismi merkezindeki tarihi kümbet yapısından gelmektedir. Bu yapı Anadolu medeniyetlerinden Selçuklular'ın eseridir ve mahalle mezarlığında Selçuklulara ait çok sayıda mezar taşı da bulunmaktadır. Mahallenin girişinde, içerisinde ve yakınlarında birçok tarihi yapı bulunmaktadır, birçoğu Frigyalılar'dan kalmadır.

Frigler'den kalma oyma

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kümbet, Eskişehir'e 83 km uzaklıkta olup[1], doğusunda Çukurca Köyü (30 km), batısında Büyükyayla mahallesi (8 km), kuzeyinde Karaören mahallesi (5 km) ve güneyinde Gökbahçe mahallesi (6 km) ile mevcuttur. Eskişehir ve Afyonkarahisar illeri arasında bulunan Kümbet, bağlı olduğu ilçesi Seyitgazi'ye 40 km uzaklıkta ve ilçenin güneyinde yer alır. Kümbet'in rakımı 1069 metredir.[1]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kümbet, Seyitgazi tepesinde bulunan kümbet yapısı

Kümbet, İç Anadolu bölgesinde yer aldığı için karasal iklim özelliği taşımaktadır. Afyonkarahisar iline olan yakınlığı dolayısıyla zaman zaman ılıman iklim özellikleri de hissedilir. Kışları soğuk ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak geçer. Yılın sıcak ayları Temmuz ve Ağustos, en soğuk ayları Ocak ve Şubat aylarıdır. Yağışlar yaz mevsiminde az olmak üzere diğer mevsimlerde düzenli olarak dağılır. Zaman zaman ilkbahar aylarında şiddetli yağışlar nedeniyle seller görülmektedir, heyelan durumu yoktur ve nadiren şiddetli rüzgarlar esse de fırtınaya rastlanmamaktadır. Mahallenin bitki örtüsü bozkırdır. Mahallenin iç kısımları meyve, kavak ve söğüt ağaçları ile kaplı olup, mahalleyi çevreleyen alanların özellikle kuzey kesimleri çam ormanlarıyla kaplıdır. Ovalarda ise tabi bitki örtüsü göze çarpmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014 435[2]
2012 456
2011 477
2000 726
1990 1010
1985 1145

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kümbet ekonomisi tarım, hayvancılık ve pazar ekonomisine dayalıdır. Ayrıca sakinlerinin bir kısmı çobanlık ve Kümbet yakında bulunan Eti Maden İşletmeleri bünyesinde çalışmaktadır. Mahallede 2 adet aktif bakkal ve 1 kıraathane işletmesi mevcuttur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. İçme suyu kontrolü yapılmamaktadır. Kanalizasyon mevcut değildir. PTT şubesi ve acentesi yoktur. Sağlık ocağı; 8 km yakınında bulunan Kırka'da mevcuttur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik, sabit telefon ve internet ağı vardır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]