İçeriğe atla

Küçültülmüş kafa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Washington'un Seattle bölgesinde bulunan "Ye Olde Curiosity Shop" koleksiyonundaki küçültülmüş kafalar. Muhtemelen gerçek ve sahte olanlar birlikte sergileniyor.

Küçültülmüş kafa, hatıra, ritüel ve ticaret gibi çeşitli amaçlarla kullanılan, ayrılmış ve özel olarak işlem görmüş insan kafasıdır.

Kafa avcılığı dünyanın pek çok bölgesinde görülse de kafa küçültme işlemine sadece Amazon yağmur ormanlarının kuzeybatı bölgelerinde rastlanmıştır.[1] Kafa küçültme işlemi yaptığı bilinen tek kabile Jivaroan kabileleridir. Söz konusu kabileleri Ekvador ve Peru'da bulunan Shuar, Achuar, Huambisa ve Aguaruna kabileleri oluşturmaktadır. Shuar kabilesi küçülmüş kafalara tsantsa,[2] ya da tzantza adını vermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "National Geographic: Images of Animals, Nature, and Cultures". nationalgeographic.com. 30 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2016. 
  2. ^ Steven Rubenstein (2006) Circulation, Accumulation, and the Power of Shuar Shrunken Heads. Cultural Anthropology vol 22 issue 3 pp. 357-399