Küçük Prens (film, 2015)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Küçük Prens (film, 2015)
YönetmenMark Osborne
Yapımcı
Senarist
Oyuncular
Müzik
Kurgu
 • Carole Kravetz Aykanian
 • Matt Landon
Stüdyo
DağıtıcıParamount Pictures
Çıkış tarih(ler)i22 Mayıs 2015 (2015-05-22) (Cannes Film Festival)
29 Temmuz 2015 (2015-07-29) (France)
Süre108 minutes[2]
ÜlkeFrance[3]
Italy[1][4][5]
DilEnglish[6][7]
Bütçe$77.5 million[8]
Hasılat$97.5 million[9]

Küçük Prens, Mark Osborne tarafından yönetilen ve Antoine de Saint-Exupéry'nin 1943 tarihli aynı adlı romanına dayanan 2015 İngilizce Fransızca-İtalyan 3D animasyonlu fantastik macera aile drama filmidir. Filmde Jeff Bridges, Rachel McAdams, Paul Rudd, Bud Cort, Marion Cotillard, Benicio del Toro, James Franco, Ricky Gervais, Paul Giamatti, Riley Osborne, Albert Brooks ve Mackenzie Foy'un seslendirmeleri yer almaktadır. Küçük Prens'in tam uzunlukta bir animasyon özelliği olarak ilk uyarlamasıdır.[10]

Film, kitabın hikâyesini, yaşlı bir pilot olan anlatıcısıyla yeni tanışan ve ona Küçük Prens ile Sahra çölünde karşılaşmasının hikâyesini anlatan genç bir kız hakkında bilgisayar animasyonlu bir çerçeveleme tekniğiyle stop motion animasyon kullanarak anlatmaktadır. Filmin animasyonu stüdyo Mikros Image tarafından sağlanmıştır.[11][12]

Film, 22 Mayıs 2015'te 68. Cannes Film Festivali'nde yarışma dışı bir gösterimle yayınlanmıştır. Ardından 29 Temmuz'da Fransa'da Paramount Pictures tarafından geniş çapta gösterime girmiştir.[10] Film, bütçe kesintileri nedeniyle iptal edilmeden önce 18 Mart 2016'da Amerika Birleşik Devletleri'ndeki sinemalarda gösterime girmesi beklenmekteydi. Ancak Netflix ABD dağıtım haklarını satın almıştır. 5 Ağustos 2016'da yayınlanmıştır.

Film olumlu eleştiriler alarak, animasyon stili ve kaynak malzemeye gösterilen saygı nedeniyle övgü toplamıştır. Ayrıca, 55 milyon €'luk bir bütçeyle 97,6 milyon $ kazanarak tüm zamanların yurtdışındaki en başarılı Fransız animasyon filmi olmuştur.[13]

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Hırslı bir anne yeni bir mahalleye taşınır. Kızı için boş zaman bırakmayan bir program uygulamaktadır. Bu uğraşların hepsi de prestijli Werth Akademisi'ne kaydolabilmesi içindir. Ancak kızın dikkati, ona "Küçük Prens"in hikayesini anlatan yaşlı emekli havacı komşusu tarafından dağılmaktadır. Bu yaşlı komşu, Küçük Prens ile Sahra'ya zorunlu iniş yaptıktan sonra karşılaştığını iddia etmektedir. Havacı Küçük Prens'in kendisine bir koyun çizmesini istediğini anlatır. Küçük Prens sonsuza kadar yaşayacak bir koyuna ihtiyacı olduğundan bahsetmektedir. Havacı, içinde koyun olduğunu söylediği üç delikli bir kutu çizerek Küçük Prens'i memnun ettiğinden bahseder.

Hikayenin devamında, kız ve havacı, annesinin haberi olmadan birlikte okumaya ve oynamaya devam etmektedirler. Havacı, kıza Küçük Prens'in baobab filizleriyle kaplı evi "Asteroid B-612"den bahseder. Küçük Prens'in filizleri temizledikten sonra bir Gül bulduğunu ve olgunlaştırdığını belirtir. Onun arkadaşı olmasına rağmen, oldukça bencil ve her ikisi de birbirini sevmeyi bilemeyecek kadar genç olduğundan, bu da Küçük Prens'in bir kuş sürüsü ile başka bir yere gitmesine neden olduğundan söz etmektedir. Diğer asteroitlerde bazı yetişkinlerle tanıştıktan sonra, sonunda Dünya'ya inerek, bir kızıl tilkiyle tanışıp onu evcilleştirir. Bir süre sonra tilki, Küçük Prens'e veda ederek her zaman kalbiyle görmesini tavsiye eder. Havacı kıza hediye olarak doldurulmuş bir tilki verir ve ona yakında Küçük Prens'i bulmaya gideceğini söyler.

İkisi "doğum günü" için dışarı çıkmaya karar verirler. Ancak bir polis memuru tarafından durdurulduklarında, havacının ehliyetinin olmadığı ortaya çıkar ve memur kızı eve götürür. Planı takip etmediğini fark eden annesi, kızının ödevlerini iki katına çıkarır. Yine de kız, Küçük Prens'in hikâyesini okumaya devam eder ve hikâyenin sonunu öğrenmek için havacıyı gizlice ziyaret eder. Havacı ona Küçük Prens'in sevgili Gül'e kavuşmak için zehirli bir yılan ısırmasına yenik düştüğünü söyler. Havacı, kıza Küçük Prens'in başarılı olduğuna kesinlikle inandığını söylese de, hikâyenin karanlık dönüşüne o kadar üzülür ki, havacıyla hiç tanışmamış ya da hikâyeyi duymamış olmayı diler.

Yaz sonuna doğru havacı hastaneye kaldırılır. İşleri yoluna koymaya karar veren kız, Küçük Prens'i aramaya koyulur. Havacının bahçesine gitmek için yatak odasının penceresinden kaçan kız, artık bilinci yerinde olan doldurulmuş tilkisi (muhtemelen gerçek olanın reenkarnasyonu) ve Küçük Prens'in hikâye sayfalarıyla birlikte havacının artık sabitlenmiş uçağını uzaya uçurur. Küçük Prens'in hikâyesindeki "İşadamı"na ait işkolik yetişkinlerin yaşadığı bir asteroide inerken tüm yıldızları gizemli bir şekilde gitmiş bulurlar. Hikayedeki "Kibirli Adam" ve "Kral" olan bir polis memuru ve bir asansör operatörüyle karşılaştıktan sonra, sonunda endişeli, beceriksiz bir yetişkine dönüşen ve adı "Bay Prens" olan ve kapıcı olarak çalışan Küçük Prens'i bulurlar.

İşadamından birlikte kaçarlar. Gökyüzündeki hak ettikleri yerlerine geri dönen cam kasasından tüm yıldızları kurtarırlar. Kız ve tilki daha sonra Bay Prens'i ölü, solmuş baobablarla büyümüş B-612'ye geri götürür. Gül'ü ölü bulurlar. Ancak gün doğumunda onun görüntüsünü görünce baobablar kaybolur ve Bay Prens genç haline dönerek ona yeni bir umut verir.

Kız ve tilki (yine cansız bir oyuncak) eve başka bir kuş sürüsü eşliğinde dönerler. Ertesi sabah, kız ve annesi havacıyı hastanede ziyaret eder. Kız özür diler ve ona daha önce bir kitap gibi ciltlenmiş, daha önce eksik olan tüm sayfalarla birlikte doldurulmuş sayfaları sunar. Kız daha sonra Werth Akademisi'nde eğitimine başlar ve annesiyle uzlaşır. Her ikisi de bir gece mutlu bir şekilde yıldızları seyrederken, Küçük Prens ve havacı Asteroid B-612'de birlikte neşeyle güldükleri duyulur.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin Cannes Film Festivali'ndeki ekibi: (sağ alttan) Mackenzie Foy, Riley Osborne, Mark Osborne, Marion Cotillard ve Fransızca ve Japonca seslendirme sağlayan diğer oyuncular.
 • Küçük Prens olarak Riley Osborne, ebediyen genç bir çocuk ve "Asteroid B612" sakinidir.[14]
 • Paul Rudd, kendi çocukluğunu unutan ve İşadamı için endişeli, beceriksiz bir kapıcı olan yetişkin Küçük Prens /Bay Prens rolündedir.[15]
 • Küçük Kız olarak Mackenzie Foy, iyi kalpli akıllı, alıngan ve erken gelişmiş bir kızdır. Çok meraklı bir zihne sahip ve çocukluğunda büyümeyi ve tadını çıkarmayı dengelemek için mücadele etmektedir.
 • Havacı olarak Jeff Bridges, Sahra Çölü'nde Küçük Prens ile arkadaş olan ve Küçük Kız'a akıl hocalığı yapan eksantrik ve emekli bir havacıdır.
 • Rachel McAdams, Küçük Kızına bakan meşgul ve kendini adamış bir anne olan Anne rolündedir.
 • James Franco, Küçük Prens'in umursadığı ve evcilleştirdiği ve sonunda dünyadaki birçok arkadaşından biri haline gelen bir kızıl tilki olan Tilki rolündedir.
 • Marion Cotillard, Küçük Prens'in önemsediği ve konuştuğu parlak ve güzel bir gül olan Gül rolündedir.
 • Benicio del Toro, Küçük Prens'in tanıştığı ve anında temkinli olduğu kurnaz ve zehirli bir yılan olan Yılan rolündedir.
 • İşadamı Albert Brooks, gökyüzündeki yıldızlara sahip olan ve daha fazla yıldız satın almak için para kazanan kibirli ve açgözlü bir iş adamıdır.
 • Paul Giamatti Akademi Öğretmeni olarak, çocukların işkolik yetişkinlere dönüştürüldüğü bir "Akademi" işleten ince, uzun ve aldatıcı bir öğretmendir.
 • Bud Cort, Küçük Prens'in ziyaret ettiği ve güvenilmez bir asteroid kralı olan Kral rolündedir. Filmin ilerleyen bölümlerinde İşadamı için asansör operatörü olmaktadır.
 • Ricky Gervais, kibirli bir kişiliğe sahip olan bir adamdır. Filmin ilerleyen bölümlerinde İşadamı için polis memuru olmaktadır.
 • Hemşire olarak Jacquie Barnbrook, Aviator'ın hastaneye kaldırıldığı hastanede bir hemşiredir.
 • Marcel Bridges endişeli komşu olarak, Havacı'nın tutumlarını merak eden bir komşudur.
 • Jeffy Branion Polis olarak, tekrar tekrar Aviator'ı tutuklayan ve alıkoyan bir polis memurudur.

Yapım aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

14 Ekim 2010'da Kung Fu Panda'nın yardımcı yönetmeni ve More'un yaratıcısı Mark Osborne işe alınmıştır. Ayrıca, 1943'te aynı adlı romandan uyarlanan Küçük Prens'i yönetmesi için ayarlanmıştır. Irena Brignull (The Boxtrolls'un yazarı) ve Bob Persichetti, Mark Osborne tarafından tasarlanan bir hikâyeye dayanan filmin senaryosunu yazmıştır.[16] Aton Soumache, Alexis Vonarb ve Dimitri Rassam, 2015 yılında gösterime girmesi için 70-80 milyon dolar bütçeli filmin yapımcılığını üstlenmiştir.[17]

Film, romanda olmayan bir çerçeveleme aracını içermektedir. Bir kız öğrenci Küçük Prens'i münzevi bir yaşlı komşu aracılığıyla keşfetmektedir. Geena Davis Enstitüsü'nün Medyada Cinsiyet üzerine yaptığı araştırma, animasyon filmlerindeki karakterler arasındaki cinsiyet eşitsizliğini ortaya çıkardıktan sonra Mark Osborne filmin kahramanını küçük bir kız yapmaya karar vermiştir.[17] Osborne'a göre "yetişkinliğin ruhunu" temsil etmektedir. Animasyonda her zaman erkek merkezli olmak zorundadır algısı yıkılmaya çalışılmıştır. Bu filmlerin yapılması yıllar almaktadır.[18]

Film, kızın dünyası için bilgisayar animasyonu ve Küçük Prens'in hayal ettiği gibi dünyası için stop-motion animasyon kullanmaktadır.[19] Filmin geliştirilmesi ve storyboard çalışmaları Paris'te tamamlanmıştır. Ekip daha sonra, Paris'te Onyx Entertainment, İtalya'da Mediaset ve Lucky Red ve Mikros arasında bir ortak girişim olan bir Fransız-Kanada projesine sunulan vergi avantajlarını en üst düzeye çıkarmak için animasyon, aydınlatma, renk ve prodüksiyonun son aşamaları için Montreal'e taşınmıştır.[16] Filmin yardımcı yapımcılarından biri Kanadalı Kaibou Production'dan Brice Garnier'dir. Kaibou servisi, Hat üretimi ve servis üretimini gerçekleştirmiştir (3D animasyon ve stop motion).[20]

Osborne, projenin tonunu ve tutkusunu iletmek için özel olarak yaratılmış el yapımı görsel yardımcılarla dolu "sihirli bir bavul" dediği şeyi kullanarak filmi tüm dünyadaki oyunculara, sanatçılara ve dağıtımcılara sunmuştur. Modelci Joe Schmidt (Coraline'in modelleyicisi) sanat kitabının bulunduğu ve filmin hikâyesini görsel olarak anlatan bu animasyonları yaratmıştır. Schmidt, Osborne'un film için vizyonunun bir anlık görüntüsünü oluşturmuştur. Bir yanda minik gezegenler ve yıldızlardan oluşan bir takımyıldız aydınlanmıştır. Diğer yanda dev bir resim kitabı doldurmuştur. Osborne, kasanın derinliklerinde bir yerden, her bir göze yerleştirildiğinde stop-motion kuklaların 3 boyutlu görüntülerini gösteren slaytları tutan iki büyük beyaz daire çıkarmıştır. Kısa sürede tek yönlü bir ayna kayarak aşağıda sararmış sayfalardan oluşan bir koleksiyonun bulunduğu gizli bir odayı ortaya çıkarmıştır. Osborne'un filminde önemli bir olay örgüsü olan Saint-Exupéry'nin orijinal el yazmasının bir maketidir. Dört yıl içinde, Osborne filmi 400'e yakın kez sunmuştur.[21]

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin müziklerini Hans Zimmer ve Richard Harvey bestelemiştir.[22] Camille, filmin müziklerinde yer almıştır. Lily Allen'ın Keane's Somewhere Only We Know'un kapak versiyonu Fransız fragmanında yer almıştır. Ancak film içeriğinde yer almamıştır.[23]

Yayınlanma aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk gösterim[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, 22 Mayıs 2015'te 2015 Cannes Film Festivali için 'Resmi Seçim' seçilmiştir. Küçük Prens, ABD prömiyerini 3 Şubat 2016'da Santa Barbara Film Festivali'nde yapmıştır. Festivalin başladığı 1985 yılından bu yana Santa Barbara Film Festivali'ni açan ilk animasyon filmi olmuştur.[24]

Yayın ve dağıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

Wild Bunch, uluslararası film satışlarını denetlemektedir. Paramount Pictures, filmi 29 Temmuz 2015'te Fransa'da ve diğer bazı ülkelerde yayınlamıştır. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki dağıtımı ele almayı amaçlamıştır. Film ayrıca Kanada'da Entertainment One ve İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda'da Netflix (filmi ABD'de dağıttı) (başlangıçta The Weinstein Company) tarafından diğer bölgelerde de yayınlanmıştır. Warner Bros. Avusturya, Almanya ve Japonya'da dağıtım üstlenmiştir.[25]

Film, 18 Mart 2016'da RealD 3D olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde Paramount Animation aracılığıyla vizyona girmiştir. Ancak, 11 Mart'ta, yayınlanmasından bir hafta sonra, Paramount bölge için planlanan sürümü bırakmıştır. Cartoon Brew'e göre, Paramount, Fransız yapımcıların ABD baskı ve reklam bütçesi için daha önce üzerinde anlaşmaya varılan 20 milyon dolar ek ödemediği için ayrılmıştır. Netflix daha sonra ABD, İngiltere ve Avustralya dağıtım haklarını satın almıştır. Filmi 5 Ağustos 2016'da yayınlamıştır.

Pazarlama[değiştir | kaynağı değiştir]

11 Eylül 2014'te Warner Bros., filmden Fransızca bir kısa fragman yayınlamıştır. Fransızca ilk fragman 8 Aralık 2014'te Paramount Pictures tarafından yayınlanmıştır. İlk İngilizce fragman 12 Aralık 2014'te yayınlanmıştır. Filmin ilk resmi İngilizce ilk afişi 20 Nisan 2015'te yayınlanmıştır. İlk tam ABD fragmanı Paramount Pictures tarafından 25 Kasım 2015'te yayınlanmıştır.[26]

Ev medyası[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük Prens, 9 Şubat 2021'de Paramount Home Entertainment tarafından DVD ve Blu-ray formatında yayınlanmıştır.

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Year Award Category Recipient(s) Result Ref(s)
2016 Austin Film Eleştirmenleri Derneği En iyi animasyon filmi küçük Prens Adaylık
[27][28]
Cesar Ödülleri En İyi Animasyon Filmi Mark Osborne, Dimitri Rassam, Aton Soumache, Alexis Vonarb ve ON Animasyon Stüdyoları Kazandı
[29]
Medya Ödüllerinde Hollywood Müziği En İyi Özgün Müzik – Animasyon Filmi Hans Zimmer ve Richard Harvey Adaylık
[30][31]
2017 Annie Ödülleri Animasyonlu Özellik Üretiminde Yapım Tasarımında Üstün Başarı Lou Romano, Alex Juhasz veCeline Desrumaux Adaylık
[32]
Üstün Başarı, Animasyon Filmi Prodüksiyonunda Müzik Hans Zimmer, Richard Harvey ve Camille Kazandı
Görsel Efektler Topluluğu Ödülleri Bir Animasyon Özelliğinde Olağanüstü Görsel Efektler Pascal Bertrand, Jamie Caliri, Jinko Gotoh ve Mark Osborne Adaylık
[33]
Saturn Ödülleri Televizyondaki En İyi Animasyon Dizisi veya Filmi Küçük Prens Adaylık
[34]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 11 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2021. 
 2. ^ "The Little Prince". British Board of Film Classification. 26 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2018. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2021. 
 4. ^ Foundas, Scott (22 Mayıs 2015). "Film Review: The Little Prince". Variety. 17 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2015. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2021. 
 6. ^ Chang, Justin (16 Nisan 2015). "Cannes Unveils 2015 Official Selection Lineup". Variety. 12 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2015. ...Mark Osborne's French-produced, English-language adaptation of "The Little Prince,"... 
 7. ^ Zeitchik, Steven (16 Nisan 2015). "Cannes 2015: Woody Allen and Todd Haynes to join Pixar and Portman". Los Angeles Times. 20 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2015. ...while a second English-language animated movie,... 
 8. ^ Giardina, Carolyn (8 Ağustos 2016). "'The Little Prince:' How Director Mark Osborne Gave the Classic a Modern Update". The Hollywood Reporter. 23 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2018. 
 9. ^ "The Little Prince (2016)". boxofficemojo.com. 14 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2016. 
 10. ^ a b Keslassy, Elsa (20 Nisan 2015). "Watch Second Trailer for Mark Osborne's Cannes-Bound The Little Prince (Exclusive)". Variety. 21 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2015. 
 11. ^ "The Little Prince, a Franco-American animated feature". FrenchFlicks.com. 9 Haziran 2015. 7 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2016. 
 12. ^ "James Franco, Rachel McAdams, Jeff Bridges Among Voice Stars for The Little Prince". The Hollywood Reporter. 5 Haziran 2013. 10 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2013. 
 13. ^ "Albert Brooks lends voice to The Little Prince". Deadline Hollywood. 12 Eylül 2013. 14 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2013. 
 14. ^ Nisan, KUYUCU (2015). "Kadınların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde adalete erişim sorunu: mahkeme kararlarında cinsiyet ayrımcılığı olarak kadına yönelik şiddet". fe dergi feminist ele. 7 (1): 61-77. doi:10.1501/fe0001_0000000131. ISSN 1309-128X. 
 15. ^ TOKUR, H. Aytuğ; ÜNLEN, Erdem (2021). "PRAVDA VE İZVESTİYA GAZETELERİNE GÖRE 27 MAYIS 1960 ASKERİ MÜDAHALESİ (20 MAYIS-07 HAZİRAN 1960)". 9. Uluslararası Atatürk Kongresi Bildiriler. Ankara: Atatürk Araştırma Merkezi Yayınları. doi:10.51824/978-975-17-4794-5.06. ISBN 978-975-17-4794-5. 
 16. ^ a b "Original PDF". dx.doi.org. 19 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2021. 
 17. ^ a b Osborne, Mark (24 Temmuz 2016). "The making of "the little prince"". ACM SIGGRAPH 2016 Talks. New York, NY, USA: ACM. doi:10.1145/2897839.2936732. ISBN 978-1-4503-4282-7. 
 18. ^ AISDL (16 Kasım 2020). "THE DAILY INTELLIGENCE RESOURCE FOR THE SCHOLARLY PUBLISHING INDUSTRY (Week February 17 to February 23, 2020)". dx.doi.org. Erişim tarihi: 11 Haziran 2021. 
 19. ^ Prince, Stephen, (Ed.) (28 Aralık 1998). "Sam Peckinpah's The Wild Bunch". doi:10.1017/cbo9780511624407. 
 20. ^ "Supplemental Information 1: Raw data retrieved from our search in Web of Science". dx.doi.org. 11 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2021. 
 21. ^ Facebook; Twitter; options, Show more sharing; Facebook; Twitter; LinkedIn; Email; URLCopied!, Copy Link; Print (8 Ocak 2016). "Movie Sneaks: 'The Little Prince's' latest journey is full of bold, unexpected choices". Los Angeles Times (İngilizce). 9 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2021. 
 22. ^ "Wednesday, 3 December 2014". Asia-Pacific Journal of Clinical Oncology. 10: 50-57. 19 Kasım 2014. doi:10.1111/ajco.12316_2. ISSN 1743-7555. 1 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2021. 
 23. ^ "The Little Prince (2016) - Soundtrack.Net". www.soundtrack.net. 29 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2021. 
 24. ^ ""Why Santa Barbara Film Fest Is Kicking Off With an Animated Movie". The Hollywood Reporter. 3 February 2016. Retrieved 4 February 2016". dx.doi.org. Erişim tarihi: 11 Haziran 2021. 
 25. ^ Kilday, Gregg; Kilday, Gregg (17 Mart 2016). "Netflix Picks Up 'The Little Prince' From Paramount". The Hollywood Reporter (İngilizce). 11 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2021. 
 26. ^ "Watch: Lovely Full US Trailer for Animated 'The Little Prince' Movie | FirstShowing.net". www.firstshowing.net (İngilizce). 26 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2021. 
 27. ^ Anderson, Erik (15 Aralık 2016). "Austin Film Critics Association (AFCA) Nominations: The Handmaiden Lands Top Mentions, Trevante Rhodes Double Nominated". AwardsWatch.com. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2016. 
 28. ^ Miller, Neil (15 Aralık 2016). "2016 Austin Film Critics Awards Nominees, 'Moonlight' and 'Arrival' lead the way in AFCA's 2016 nominations". Medium.com. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2016. 
 29. ^ "César Award Nominations 2016 — Full List". Deadline Hollywood. 27 Ocak 2016. 28 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2016. 
 30. ^ "Justin Timberlake & Alexandre Desplat Among Winners At Hollywood Music In Media Awards". Deadline. 18 Kasım 2016. 19 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2016. 
 31. ^ McNary, Dave (2 Kasım 2016). "'La La Land' Scores Three Hollywood Music in Media Nominations". Variety. 3 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2016. 
 32. ^ "44th Annie Award Nominees". International Animated Film Society. 28 Kasım 2016. 19 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2016. 
 33. ^ Giardina, Carolyn (10 Ocak 2016). "'Rogue One' Leads Visual Effects Society Feature Competition With 7 Nominations As 'Doctor Strange,' 'Jungle Book' Grab 6 Each". Hollywood Reporter. 12 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2016. 
 34. ^ McNary, Dave (2 Mart 2017). "Saturn Awards Nominations 2017: 'Rogue One,' 'Walking Dead' Lead". Variety. 3 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2017. 

Ekstra Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]