Ayşegül (kitap serisi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Küçük Ayşegül sayfasından yönlendirildi)
Ayşegül
YazarGilbert Delahaye
ÜlkeBelçika
DilFransızca
TürÇocuk
Yayım tarihi1954-2010
Türkçe yayım tarihi1965
Ortam türüBasılı kitap
Kitap sayısı60

Ayşegül (veya Küçük Ayşegül), orijinal adı Martine olan ve her ülkede farklı bir adla anılan 60 kitaplık çocuk kitabı serisi ve serinin kahramanı olan kurgu karakterinin Türkiye'deki adıdır.

Ayşegül serisi yazar Gilbert Delahaye ve çizer Marcel Marlier tarafından yaratılmıştır. Kitap serisinin orijinal ülkesi Belçika, dili Fransızcadır. Serinin baş kahramanı olan Martine adlı kurgu karakter, ABD'de Debbie, İtalya'da Christina, Almanya'da Steffi, İngiltere'de Emma, Portekiz'de Anita olarak anılmıştır.

Serinin ilk kitabı olan Martine Çiftlikte, Casterman Yayınevi tarafından 1954 yılında Fransızca olarak yayımlanmıştı.[1] Serinin kitap sayısı, Gilbert Delahaye'nin 1997'de ölümüne kadar 46'ya ulaştı. Gilbert Delahaye'nin ölümünden sonra serinin yazarlığını, Marcel Marlier'in oğlu Jean-Louis Marlier sürdürdü. Kitabın 60. ve son kitabı olan Martine et le prince mystérieux (Türkçe adı Gizemli Prensle) 2010 yılında yayımlandı.

Martine serisi 1965 yılından itibaren Türkçeye uyarlanarak Türkiye'de Ayşegül adıyla yayınlanmaya başlandı. Serinin ilk onaltı kitabı Gülten Dayıoğlu tarafından Türkçeye uyarlandı. Yayımlanan Ayşegül kitapları; Ayşegül Okulda, Ayşegül Sirk Cambazı, Ayşegül Seyahatte, Ayşegül Hayvanat Bahçesinde kitaplarıdır. Ayşegül kitapları sırasıyla Sümer, Yeni Sümer, Alpagut, Aksoy, Marsık ve son olarak Yapı Kredi Yayınları[2] tarafından yayınlandı.[1] Ayşegül serisini Marsık Yayıncılık, "Küçük Ayşegül" adıyla yayımladı.

Ayşegül karakterinin köpeği Pantuf (Saçaklı), serinin üçüncü kitabı olan Ayşegül Denizde'de ortaya çıkmış ve diğer tüm kitaplarda kendisine eşlik etmiştir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b İleri, Aydın (7 Şubat 2012). "Hiç büyümeyen bir kahraman". Edebiyathaber.net. 7 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2020. 
  2. ^ "Yapı Kredi Yayınları'ndan yeni çıkanlar". Cumhuriyet. 27 Ocak 2011. 26 Eylül 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2023. 

Ek Okuma[değiştir | kaynağı değiştir]