Küçükçamurlu, Göksun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15.00, 17 Temmuz 2016 tarihli sürüm (bilgi kutusundan muhtarlık bilgisi çıkarıldı)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Küçükçamurlu mahallesi
Ülke  Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Göksun
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 379
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0344
Posta kodu 46600

Küçükçamurlu mahallesi, Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

Osmanlı devletinin IX.yy.da aşiretlerin iskanı ve Çukurova'da huzurun yeniden temini için tertiplediği Cevdet Paşa komutasındaki Fırka-i İslahiye'nin reform çalışmaları sırasında; Toroslar ile Çukurova arasında göçebe yaşayan Türkmenler iskana mecbur edilmiştir.

Padişah Abdülhamit’in reformun bir halkası olarak Müslümanların mülkiyet haklarının önemli olduğu düşüncesinden hareketle bölgede tapu dağıtmaya başlamıştır. Genellikle Rumi 1288(Miladi-1872) tarihini taşıyan bu tapu çalışmaları sırasında yaylalarda iskana mecbur bırakılan birçok Türkmen aşireti ( Avşar Türkmenleri, Farsak gibi ) Çukurova'daki yerleşkelerini kaybetmişlerdir. Bu siyasi etkinin yanında özellikle Osmanlı'nın Mısır'dan çiftçiliği ve yerleşik hayatı Türkmenlere öğretmesi için getirdiği Fellah'ların başlattığı çeltik tarımı dolayısıyla oluşan sıtma hastalığı halkın yaylalarda yerleşik hale gelmesine neden olmuştur.

Tarihi bu gelişmelerin yaşandığı sırada Kadirli Vayvaylı mahallesi ile Saimbeyli Çamurlu (Mazgaç, Meryemçil) yaylaları arasında konar-göçer yaşayan ailemiz bu yaylalarda yerleşik hayata geçmiştir. Hüseyin Ağa ve Sarı Kâa Çamurlu mahalleninü, kardeşlerine karşı çıkan Hacıkodal lakaplı Mehmet Ağa ise daha uzak bölgeye gönderilerek Hacıkodal mahalleninü kurmuştur. Bu köylere daha sonra daha sonra Kadirli Vayvaylı, İlbistanlı, Osmaniye Hemite(Göğceli) ve Göksun, Kahramanmaraş'tan gelen diğer aileleler katılmışlardır. Devam eden iskan reformu sırasında yurt arayan Alevi aşiretleri de bölgeye gönderilmiş ve kardeşlerine karşı çıkan Mehmet Ağa tarafından iskan edilmiştir.

Sınırlı hane sayısı ile geniş topraklara yayılan "içtoroslar" yöresine Yönetim tarafından 19. Yüzyılın ikinci yarısında("93 Harbi" olarak bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonra) Kuzey Kafkasya'dan gelen Çerkezler ve Çeçenler yerleştirilmiştir. Toprak paylaşımı ve benzeri sorunlar nedeniyle önce Alevilerle çekişmesi ve çatışkısı yaşanırken bu daha sonra zaman zaman Çerkezlerle yaşanır olmuştur. Bunun neticesinde yerleştikleri alanı (Büyükçamurlu) nüfusu daha çok olan Çerkezlere bırakmak zorunda kalan Türkler biraz daha güneye kayarak Küçükçamurlu mahalleninü kurmuşlardır. Bu mahallede yerleşik hayata geçmelerine rağmen Çukurova(Kadirli)'dan bağlantılarını koparmamışlar, halen iki bölge arasında yaylacılık devam etmektedir.Geleneklerine sahip bir mahalledir.

1956 yılında coğrafi koşullar nedeniyle bu köyler (Küçükçamurlu, Büyükçamurlu ve Hacıkodal) Saimbeyli'den idari olarak ayrılarak Göksun'a bağlanmıştır. Mazgaç, Meryemçil ve Kersen yaylalarını bölgenin rağbet gören yaylacılık alanlarıdır. Bölgenin Çerkezler ve Kürtler dışındaki Türkmen yapısı Avşar Türkmenleri ve Varsak Türkmenleri ile Maraş'tan gelen ve Dulkadiroğlu Türkmenleri olduğu düşünülen topluluklardan oluşmaktadır. Yörenin aileleri Saimbeyli, Sarız,Yalak ve Kadirli bölgesindeki birçok toplulukla evlilik yapmıştır. Ancak Yörüklere has halan dışarıdan kız alıp verme adetinin pek olmadığı bu sosyal yapının şimdiye kadar belirli bir silsilede geldiği düşünülmektedir.

Kültür

AVŞAR TÜRKMEN Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.

Halk geleneklerine göre yöremizde, ORTA Asya’dan (Yani Türklerin ana yurdundan)beri has Türk olmalarından ve İslamiyet bağlı kuralları ile derin ailevi bağlara sadık kalarak aile içi ve akrabalık kuralları ile komşu haklarını tümüyle kendilerine adet edip sadık dost ilişkilerini devam ettirmektedirler. Bulgur pilavı ile bir baş kuru soğanı , bir de yanında yayık ayranı sofrada bulunursa değme keyfine. Düğünlerde meydana yakılan alevli ateş etrafında toplanan köy halkı bir de sin sin oyununa tutuşursa işte o zaman düğünümüzün tadına bak. Ölüm ve gelenekler; Her Doğan canlı büyür ve ölür, Binlerce yıllık insanlık tarihinde ölüm gerçeği hiç değişmemiştir. Her canlının mutlaka ölümü de tadacağı aşikardır. Ölüm ruhun bedenden çıkması olarak değerlendirilmektedir. 1- Mezar, Mezar Taşları Bakımı ve Kültürü 2-Cenaze ve Defni 3-Ölüm Sonrası Vazifeler

Halk Edebiyatı Ürünleri; Halk edebiyatı kültür zenginliğimiz açısından kayıt edilmesi gereken ürünlerdendir. Köyümüzde söylenen türküler, ağıtlar, maniler, şiirler, ninni ve bilmeceler, atasözleri, sözcükler, lakaplar, dua ve beddualar kültürümüzün parçalarındadır. Köyümüzde şiir ve yazı yazanlar Ethem VAYVAYLI özelikle edebi kişiliğiyle tanınmış bir köylümüzdür. Bunun yanında Bilal AKBUDAK’ın mahallesimüz için yazdığı şiiri bulunmaktadır. Yazının sonunda şiir ve yazıları bulabilirisniz.

Coğrafya; Kahramanmaraş iline 117 km, Göksun ilçesine 26 km uzaklıktadır. Yolu asfalt mahallenin girişi yaklaşık 3 km steplize yoldu.

Yeryüzü şekilleri; Köy oldukça dağlık ve engebelidir.

Dağları ve Tepeleri; Küçükçamurlu mahallesi ile Göksun arasındaki ulaşım iki şekilde sağlanmaktadır. Bunlardan biri Taşoluk, Büyükçamurlu istikametinde diğeri ise meryemçil üzerinden sağlanmaktadır. Köy Kayranlı, Yücekaya, cücüğün günahı , oğlak kayası dağı ve tepeleri ile çevrelidir. Komşuları Cödden(payamburnu) Hacıkodal, Büyükçamurlu köyleridir.

Dere ve Akar Suları; Mahalleyede su denilince akla hamamgözü gelir hamamgözü mevki mahallenin su ihityacını karşılamakta aynı zamanda fazla gelen su ise köy içerisinden bir dere yatağı boyunca akmaktadır. Bu dere aracılığıyla ise mahallenin bahçeleri sulanabilmektedir.

Arazi Adları ve Yapısı; Meryemçil ( düz bir yapıya sahiptir. Meryemçil’de tarım yapılmakla birlikte aynı zamanda yaz dönemlerinde Çukurova’dan gelen yaylacılara ev sahipliği yapmaktadır. Son yıllarda özelikle Meryemçil’de yaylacılık oldukça arttı hatta bazı yayla evleri yapılmıştır.) Kersen ( kersen’de tarım ile birlikte hayvancılık yapılmaktadır. Daha çok küçükbaş hayvancılık için tercih edilen bir kesimdir.) Gedik ( su bulunmadığı için susuz tarım yapılmaktadır yerleşim yoktur.) Cücüğün günahı (su bulunmadığı için susuz tarım yapılmaktadır.) Mazgaç ( daha çok Çerkezlere ait arazi bulunmaktadır. Az da olsa köylüye ait bulunan toprak mevcuttur bu arazilerde ise tarım yapılmaktadır)

İklim Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Burada yazları 20 derece kışları ise 18 derece sıcaklık ortalaması görülmektedir.

Nüfus;

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 379
1997 508

Ekonomi;

KÜÇÜKÇAMURLU İNSANLARININ GEÇİM SERÜVENİ Küçükçamurlu mahallesinin kurulması itibari ile ilk olarak geçim kaynağı Orta Asya'dan süre gelen Hayvancılık ve yerleşik hayata geçmeleri itibari ile Tarım ve Orman kaynaklarından ayrıcada Bahçecilikten geçimlerini sağlamaktadır. HAYVANCILIK = Geçmiş yılların en gözdesi olan Küçükbaş Hayvancılık ve Büyükbaş Hayvancılık diye ayırt ede biliriz..Eski yıllara rağmen Küçükbaş Hayvancılığa rağbet gösterilmemektedir, bunun aksine çok sayıda olmasa da her evin olmazsa olmazı Büyükbaş Hayvancılığa rağbet gösterilmektedir. Özellikle 2006 yılı sonrasında ORKÖY Kredisi ile Mahalledeki Büyükbaş Hayvan sayısı oldukça artmıştır. İnsanlar Hayvanlardan elde ettikleri Sütlerin fazlasını genellikle yaz aylarında Gebenden gelen mandıra işletmecilerine çok cüzi bir ücret karşılığı satmaktadırlar. Küçükbaş Hayvancılığa baktığımızda Mahallenin belli aileleri bu işle uğraşmaktadır. Küçükbaş hayvancılığa rağbet olmamasının sebebini değerlendirecek olursak bakım zorluğu ve Göçebe hayat isteyen bir hayvancılıktır, Göçebe yaşamayıp ta Mahallede Küçükbaş Hayvancılık yapmaya kalkışmış olursak Mahallenin çevresindeki arazilerin tümü tarımla değerlendirildiği için boş arazi olmaksızın tarım ürünlerine zararı da söz konusudur. TARIMI; Küçükçamurlu Mahalleninde Tarım faktörünü ele aldığımızda iklim gereği araziler tek seferlik bir ekime maruz kalmaktadır. Bu Mahallede ne ekilip biçiliyor? dersek. 1 = Buğday 2 = Arpa 3 = Nohut 4=fasulye Başlıca ekilenlerin en başta gelenlerindendir ayrıca hayvanlar için Yonca ve Fiğ de ekilmekte ve doğadan ot biçimi yapılmaktadır. Ve bunların hasadını düşünecek olursak hepsi bir birini takiben hasıl edilmektedir. Bahçecilik; Bahçeciliği ele alırsak köylü yaz sezonunda neredeyse sebzeye ve meyveye hiç para vermemektedir hatta lahana gibi bozulmayacak ürünleri kış için stok yapmaktadırlar ve diğer meyve türlerin de reçel gibi değişik kendi el ürünlerini yaparak kışa hazırlamaktadırlar... 1 = Fasulye 2 = Meke (mısır,darı) 3 = Patetes 4 = Domates 5 = Biber 6 =Lahana 7= Salatalık 8 = Maydonaz Bahçeciliğin diğer dalına bakacak olursak, 1 = Çilek 2 = Kiraz 3 = Elma 4=Erik 5=Armut 6=Ceviz 7= Fındık Fındık yetiştiriciliği için yeni yeni fındık çeşitleri denenmektedir ve Küçükçamurlu Mahalleninde Ağaç yetiştiriciliğinde Ceviz ve Kiraz en rağbet görenlerden özellikle Kiraz Mahallenin vazgeçilmez bir sembolü olmuştur, sitemizin isim logosundan da belli olduğu gibi. Kısaca köylü bahçecilik yaparak kendi yetiştirdiği doğal ürünleri kullanarak hem ekonomik hem de sağlık açısından kazanç sağlamaktadır.

Orman geliri; Orman gelirini ele aldığımızda ise Mahallenin orman mahallesi olmasından dolayı yıllardır yetişmiş Ormanların Orman Bakanlığının izni ile Göksun Orman Dairesinin ve Büyükçamurlu Şefliğinin denetiminde her yıl farklı Bölgelerde Kesim yapılarak Ağaçlar tomruk haline getirildikten sonra Bölge Şefliğinin denetiminde ölçüm yapılarak belirli boylarda Ağacın Kalitesine göre kesilir ve hazırlanan Tomruklar Traktörü olan köylüler tarafından Taşoluk Kasabası Orman Deposuna kaldırılmaktadır. Yıkım-Yapım, Sürütme (toplama), Taşıma olmak üzere üç dört tarifede ücret ödemesi yapılır.

Altyapı bilgiler; Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir. mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Muhtarlar; Seçim Yılı


Seçim Yılı Muhtarlar
2004 Ömer Kenger
1999 Mehmet Vayvaylı
1994 Hüseyin Alpar
1989 Mahmut Akbudak
1984 Hasan Vayvay

fotoğraflar için bkz. [2] bilgi için Bkz.