Köseler, Korkuteli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
22.18, 3 Haziran 2016 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17157139 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)
Köseler
Antalya
Antalya
Ülke  Türkiye
İl Antalya
İlçe Korkuteli
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 193
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07800

Köseler, Antalya ilinin Korkuteli ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

Köy daha önceleri Rumların ikamet ettiği bir bölgeydi.Ancak, Kurtuluş Savaşı'nın yarattığı etkiyle Rumlar bölgeden ayrılmışlar,geriye de mimari anlayışlarını yansıtan evlerini bırakmışlardır.Daha sonra bölgeye yerleşen Köse kardeşler nedeniyle köy bügünkü adını almıştır. Köy'e önce Selanik'ten göç eden Macurlar yerleştirilmeye başlanmış daha sonra 1947'de Köse kardeşlere ait çiftliğin göçebe halinde yaşıyan Sarıkeçili yörükleri tarafından satın alınanmasıyla bu yörükler köy'e gelerek ilk kez yerleşik yaşama geçmişlerdir.Bugün mahallede,yerli halk,Selanik göçmenleri, Sarıkeçili ve Manavlı yörükleri yaşar. Köy nüfusu'nun büyük çoğunluğu ekonomik nedenlerden dolayı Antalya'ya göç etmiştir.

Coğrafya

Antalya iline 50 km, Korkuteli ilçesine 30 km uzaklıktadır. Komşuları Çaykenarı Köyü, Büyük Köy, Küçük Köy, Kemerağzı Köyü, Karataş Köyü ve Akkoç Köyü'dür. Toros Dağlarının eteklerine kurulmuş olan köy, büyük Korkuteli ovasının bir bölümünün de sahipleridirler.

Nüfus

Köy nufusu,Yerli halk, Macurlar (Muhacir) ve Sarıkeçili - Manavlı yörüklerinden oluşmaktadır . Ayrıca köye diğer köylerden göçen insanlar da vardır.Yaz mevsimlerinde yazlıkçılarda rahat bir şekilde konaklamaktadır.

2000 Genel Nüfus Sayımına göre:

                Toplam : 193   
                Erkek  : 78
                Kadın  : 115

2007 Genel Nüfus Sayımına göre:

                Toplam : 147   
                Erkek  : 60
                Kadın  : 87

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar