Körhasan, Çifteler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Agdeskisehir (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22.47, 25 Ekim 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Körhasan
Ülke  Türkiye
İl Eskişehir
İlçe Çifteler
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 962
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0222
Posta kodu 26700

Körhasan, Eskişehir ilinin Çifteler ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

Körhasan köyü 1801 yılında Tabanlı oğlu Halil tarafından kurulmuştur. Bozulus Aşiretine tabi olan Tabanlı Aşireti, aynı aşirete tabi Atçekenli Aşireti’nin sınırı olan Akşehir civarından başlayarak, Bolvadin, Afyon, Emirdağ, Çifteler, Eskişehir, Seyitgazi ve Balıkesir’e kadar uzanan geniş alana dağılırlar. Bu bölgelerde köyler kurarlar. Bolvadin’deki Kurucaova Köyü, Çiftelerdeki Körhasan Köyü Tabanlı Aşireti kökenlidir[1].

Bozulus aşiretinin bir kolu olan Tabanlı cemaati Ankara bağla civarı, Afyon Bolvadin Kurucaova, Afyon merkez Sülümenli Afyon emirdağ Adayazı, Pörnek köylerinde meskun olup bir birleriyle irtibat halindedirler. Kimi yerleşim yerlerinde soy isim olarak Tabanlı ismini muhafaza etselerde, bir çok yerde yeni soy isimler almışlardır. Ancak yine Tabanlı sülalesi olarak tanınırlar. Türkiyenin çesitli illerinde Tabanlı aşiretine mensup toplu luklar mevcut olsada aktüel olarak birbirleriyle yakın irtibat kesilmiştir. Osmanlı sultanları tarafından iltifat gören,seferlerde orduya asker veren Tabanlı aşiretine devlet bütçesinden yıllik belli bir ödenekte yapılmıştır. Konu bahis körhasan köyü ,adını halil ağanın bir gözü özürlü olan oğlu hasandan almıştır,köye bilahare,soy isimlerine göre Bican, Bayındır, Çayan, Kalender ve Şahinler gelip yerleşmişlerdir. Sakarya nehri kıyısında geniş bir ovada kurulmuş olan köyde balkanlardan getirilip yerleştirilen Muhacirlerle az sayıdada olsa Haymanadan gelen Kürtler vardır. Son kırk yıldan bu yana Afyon yöresinden gelip yerleşen aileler vardır.

MEZAR
Körhasan köyü'nün kurucusu Halil Tabanlı'nın 5. göbek torunu, Mehmet Tabanlı'nın mezarı

Körhasan mezarlığı 1.jpg

Kültür

Genelde iç anadolu yemek kültürü vardır,Ayrıca kış aylarında arabaşı yaygın halde ,komşu dost ve akrabalarla içilir,daha önceleri yufka,bazlama,çörek,hamursuz,agzi acık,zini gibi un mamullerinin çok yapıldığı sonraları balkan göçmenlerin gelmesiyle somun ekmeği yaygın hale gelmiştir,son yirmi yıldır genelde bazar ekmeği tüketilmektedir.Hayvavancılığın tükenme noktasına geldiği köyde süt ürünleri genelde hazır fabrikasyon ürünleridir.sakarya nehrinin köyün yanından geçmesine rağmen,yaz aylarında içme ve kullanma suyu sıkıntısı çekilir.ibadete riayet yoktur,namaz kılan ve oruç tutan sayısı azdır. Camiler iki bayram namazında doludur,insanlar birbirleriyle şakalaşmayı sever,küfürlü konuşurlar ama küfürler ortayadır,çok nadiren kavga görülür.muhtarlık seçimlerınde rekabet vardır,seçimde görünen ayrışmadan mütevelĺid,taraflar birbirleriyle alti aydan fazla mesafeli dururlar,calışkandırlar ama çok borçludurlar,tarlaları bankalara ipoteklidir.

Körhasan Köyü, Harman yeri. Mahallede bulunan onlarca 'Harman yerinden' biri

Coğrafya

Eskişehir iline 80 km, Çifteler ilçesine 13 km ve Sivrihisar ilçesine 38 km uzaklıktadır.

İklim ve Tarım

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Mahallede tarım faaliyetleri düzenli şekilde işlemekte; pancar, patates, buğday ,arpa,kabak çekirdegi,yonca başta olmak üzere verimli üretim yapılmaktadır. DSİ idaresindeki Sakarya nehri ve buradan ayrılan sulama kanalları vasıtasıyla köy yakınlarındaki tarımsal alanlarda sulama sıkıntısı yoktur.(Bağlık, Bayram yeri, Küçük Ada, Büyük Ada, Danalık, Saz Yeri; sulak tarımsal alanların başında gelir.)

Dosya:Körhasan mahallesi, Kocakır mevkii.JPG
Körhasan köyü, Kocakır mevkii.JPG
Körhasan mahallesi, Kocakır mevkii . Daha önce kurak olan bu mevkii, sulama sistemleriyle sulak alanlara dönüştürüldü.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1251
2000 962
1997 1050

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.1950 li yıllara kadar yaygın olan,namı uzak illere kadar giden kavun(körhasan kavunu gibi),yerini pancara,pancar ise patates ve kabak çekirdeğine bırakmıştır.60 bin dekar civarinda olan ekilebilir arazinin yarısinda sulu tarım yapılmaktadır.

Körhasan Köyü panorama 2.JPG

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte mahallenin tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - OSMAN BAĞRAN
1999 -
1994 - SERVET YILDIZ
1989 -
1984 -Ramazan Aslan[kaynak belirtilmeli]

Altyapı bilgileri

Mahallede iki adet cami vardır(lojmanli).ilköğretim okulu vardır(lojmanlı).1 adet anaokulu ve kuran kursu mevcuttur. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Mahallede iki adet petrol istasyonu,pancar kantari,3 adet kahvehane,2 market,1 berber dükkani ve 2 adet kayanak atölyesi vardır. Ayrıca Körhasan mahallesi spor aktivitelerinin düzenlendiği bir adet futbol sahası vardır.

Dış bağlantılar

  1. ^ http://www.turkishstudies.net/Makaleler/1286807725_sayyagmur1343.pdf turkishstudies sayfa 12