Körüklü, Karaisalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Körüklü (Çayraz) Köyü
—  Köy  —
Adana
Adana
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Adana
İlçe Karaisalı
Rakım 130 m (427 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 316
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 322
İl plaka kodu 01
Posta kodu 01770
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Körüklü, Adana ilinin Karaisalı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Cumhuriyeti Adana Karaisalı Körüklü (Çayraz) Köyü

Karaisalı ilçesinin en eski köylerinden olup, arazileri baraj sahası altında kaldığı için son zamanlarda nüfus azalması olmuştur. Çevre köylere göre 1930-1940 yıllarından bu yana en gelişmiş köylerdendir. Su değirmeni, çırçır fabrikası olan, pazar kurulan, sınıkçıcı, köy odası, demircisi, bakkalı, çerçisi, kahvesi, okulu ve taşıma aracı olan tek köydü. 1900 yıllarında Körüklü denen mevkiiden 1500 metre kadar kuzeye kaymış Çayraz (çayırı az) yani çok çamur olmayan çay taşlık ve çakıl karışımım olan yerleşim yerine taşınmıştır. Çayraz, Hacınasıflı, Sıçramazlı ve Mullakadirli mahallerinden oluşmuştur. Hacı nasıflı mahallesi Çayraz dan daha eski bir yerlesim yeridir. Sıçramazlı mahallesi ise Sıçramaz hoca ile bölgede çok iyi bilinen bir yerdir. Sıçramaz hoca, Kayseride bir medresede okumuş çok değerli din hocasıdır. Bölgenin tek okuyon kişilerindendir. Körüklü de göl kenarlarında piknik yapacak birçok yer bulunmaktadır. Doğa ile iç içe. Göl ve orman manzaralıdır. Olta ile balık tutmaya çok elverişli bir yerdir.

Körüklüde muhtarlık yapmış kişiler: Abdullah SERTER https://www.facebook.com/photo.php?fbid=403960532983619&set=a.536712399708431.1073741832.178645278848480&type=3&theater (1967-1983), Nazif BEĞİCİ, Muhittin TUNCA. Mehmet Ali Ünaldı, Metin BEĞİCİ, Adem SERTER VE Ayhan BAKICI dır.

Geçim kaynakları: Çifçilik ve hayvancılık, Adana bölgesinde meşhur salçalık biber ve salça,

Köyümüze ulaşım Adana Büyükşehir belediyesi otobüsleri ile sağlanmaktadır. Kanalköprü den Körüklü ye saat 06.00, 11.00 ve 17.30 da hareket etmekdedir. Körüklüden Kanalköprüye ise saat 07.30, 12.30 ve 19.00 dir. Güzergal ise Kanalköprü, Kızbakkal, Tellidere, Mavi bulvar, Alparslan Türkeş bulvarı, Kurttepe-Turgut Özal bul kavşağı, Ruh sağlığı, Fuar alanı, Kabasakal, Karahan, Salbaş, Topaktaş, Yazıbaşı (Müsayit) Topkaralı, Bekirli, Körüklü (Çayraz) köyü son duraktır. Dönüş ise aynı güzergahdır.

http://www.facebook.com/koruklukoyu adresinde Körüklü (çayraz) köyü ile ilgili bilgi ve fotoğraflarlar desteklenmiştir. (Bilgi: Mahmud SERTER)

Muhtar, köy veya mahalle tüzel kişiliğinde, yönetiminin başında bulunan kişidir. Kökeni Arapçadır ve "Seçilmiş kişi" anlamına gelir. Muhtar, köy veya mahalle halkı tarafından seçilir. Muhtar seçiminde siyasi partiler aday gösteremezler. Türkiye'de muhtarların görev süresi 5 yıldır. Muhtar köy tüzel kişiliğini temsil eder. Muhtar köye ilişkin kararlarını 4 azasıyla birlikte alır. Muhtar köyün yol, köprü, çeşme vb ortak mallarını inşa ettirir, inşa olunanların bakım ve onarımını yaptırır. Muhtar köyde yapılması gereken işleri imece usulu ile gerçekleştirir. Aynı zamanda muhtar, genel yönetimin temsilcisi sıfatıyla da yasaları ve hükümet emirlerini halka duyurur, köy içinde dirlik ve düzeni sağlar. Genel yönetimle ilgili işlerin köyde uygulanmasına yardımcı olur. Görevini gereği gibi yapmayan muhtarlar köyün bağlı olduğu ilçe idare kurulu kararı ile görevden uzaklaştırılabilir. Muhtarın köy yararına olmayan kararını vali veya kaymakam bozabilir. Ancak mülki amirler, muhtarların yerine karar alamazlar; bozma sebeplerini gerekçesiyle açıklarlar ama bu asıl başbakanlığa aittir.

Köy, Türkiye mahalli idare teşkilatının en küçük yerleşim yeridir ve muhtar ile tüzel kişiliğe sahiptir. 5442 sayılı İl İdare Kanunu'na göre yapılan idari teşkilatta köyler, bucak ve kasabalara bağlıdır. Köy kanunu ile merkezi idareyle olan münasebetleri düzenlenmiştir. Bu kanuna göre, nüfusu 2000'den aşağı olan yerler köydür. Köyü, muhtar ve köy ihtiyar heyeti (azalar) idare eder. Bunlar, seçmenler tarafından beş senede bir seçilir. Köyün öğretmeni ile imamı köy ihtiyar heyetinin tabii üyesidir. Köy kanununa göre, yabancı uyruklu olanlar köyde mülk edinemezler ve İçişleri Bakanının izni olmadan orada yerleşip oturamazlar. Köy tüzel kişiliği dayanağını anayasanın 127. maddesinden alır.

Köy, toplumsal, ekonomik, coğrafi ve nüfüs özellikleri ile şehirden ayrılan düşük nüfus yoğunluğuna sahip kırsal yerleşim birimleridir. Ekonomik olarak genelde tarıma dayalı ve iş bölümünün gelişmediği yerleşimlerdir. Köy yerleşimleri en fazla 2 bin-3 bin nüfuslu, coğrafi olarak kırsal bölgelerde kurulmuş yerler olarak tanımlanmaktadır. Köyü tanımlarken sosyal yaşam da belirleyicidir. Şehirlere göre geniş aile tipinin yaygın olduğu, komşuluk ilişkilerinin, geleneksel dayanışma ve yaşam biçimlerinin sürdüğü sosyal yapılardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelenek-Görenekler: Yemekler:

<

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Körüklü (Çayraz) köyü Adana iline 50 km. Karaisalı ilçesine 20 km. uzaklıkta olup Çatalan barajının yanındadır. http://www.facebook.com/koruklu (cayraz)koyu