İçeriğe atla

Köprüköy muharebeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Köprüköy muharebeleri
Kafkasya Cephesi

Rusların Anadoluda'ki ilerlemesi
Tarih2-21 Kasım 1914
Bölge
Erzurum Vilayeti, Kuzeydoğu Anadolu (Pasinler-Sarıkamış bölgesi)
Sebep Rusların Erzurum ve çevresini Ele Geçirmeyi Amaçlaması
Sonuç Osmanlı zaferi
Taraflar
Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı Devleti
Alman İmparatorluğu Alman İmparatorluğu
Rus İmparatorluğu Rus İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler

Osmanlı İmparatorluğu Enver Paşa
Osmanlı İmparatorluğu Hasan İzzet Paşa
Alman İmparatorluğu Felix Guse
Osmanlı İmparatorluğu Ali Galip Pasiner
Osmanlı İmparatorluğu Ahmet Fevzi Paşa
Osmanlı İmparatorluğu Yusuf İzzet Bey
Osmanlı İmparatorluğu Köprülülü Şerif Bey
Osmanlı İmparatorluğu Ali İhsan Paşa
Osmanlı İmparatorluğu Arif Baytın

Osmanlı İmparatorluğu Ziya Bey
Osmanlı İmparatorluğu Bahaeddin Şakir
Osmanlı İmparatorluğu Yakub Cemil

Rus İmparatorluğu İllarion Vorontsov-Daşkov

Rus İmparatorluğu Georgi Berhmann
Rus İmparatorluğu Nikolay Yudeniç
Rus İmparatorluğu Nikolay İstomin
Rus İmparatorluğu Nikolay Baratov
Çatışan birlikler
Osmanlı İmparatorluğu Üçüncü Ordu
Kürdistan Bölgesel Yönetimi Kürt Aşiret Alayı
Rus İmparatorluğu Rus Kafkas Ordusu
Güçler
96,000[1] 75,000[2]
Kayıplar

Toplam: 14,023
1,983 Ölü[3]
6,170 Yaralı[3]
3,070 Esir[3]
2,800 Firari[3]

Muharebelerden Önce ordudaki 20,000 asker firar etti (Ermeni Çoğunluklu)[4]
Toplam: 7,000[3]
1,000 Öldürüldü[3]
4,000 Yaralı[3]
1,000 Soğuk Isırığından Öldü[3]

Köprüköy muharebeleri[5] veya Bergmann Hücumu[6] (Rusça: Кёприкейская операция - Köprüköy Operasyonu), (2 Kasım 1914 - 16 Kasım 1914) I. Dünya Savaşı sırasında Kafkasya Cephesi'nde Hasan İzzet Paşa ve Georgy Berhmann arasında yaşanan muharebeler.[7] General Georgy Berhmann I. Kafkas Kolordu komutanı olarak Osmanlı İmparatorluğu'na karşı inisiyatifi 2 Kasım'da ele aldı ve çatışma 16 Kasım'da bittiğinde sadece 25 kilometre Osmanlı toprakları içinde tutunabildiler.

Operasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Köprüköy Muharebesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Kasım 1914 tarihinde General Georgy Berhmann, Osmanlı-Rus sınırını geçer. Rusların resmi savaş ilanı Osmanlı Devleti'ne 2 Kasım'da geldi. General Georgy Berhmann'ın amacı, Doğubeyazıt ve Köprüköy'ü ele geçirmekti. Bu hedef için 25 piyade taburu, 37 süvari birimi ve 120 topçudan oluşan bir kuvveti ayırmışlardı.

Harekâtın başında Rus generali Georgy Berhmann iki kanattan ilerlemektedir. Sağ kanatta Sarıkamış yönünden Köprüköy'e doğru ilerleyen bir birlik, sol kanat üzerinde ise Erivan'dan yola çıkarak Pasinler Ovası'nı amaçlayan Rus IV. Kolordusu vardı.

4 Kasım'da Rus sağ kanadı Köprüköy'e ulaştı. 3. Ordu komutanı Hasan İzzet Paşa sert kış şartlarında karşı saldırı düşüncesinde değildi. Onun planı, savunmada kalmak ve Köprüköy hattını korumaktır. Savaş Bakanı Enver Paşa tarafından bu plan iptal edildi.

7 Kasım'da Osmanlı 3. Ordusu'nun XI. Kolordu ve süvari birimleri karşı saldırıyı başlatmıştır. Bu saldırı Kürt aşiret alayı tarafından da desteklenmiştir. İlk saldırıların XI. Kolordu'nun 30. ve 18. bölüklerinin geri çekilmesinin sonrasında bölge Ruslar tarafından tekrar kazanıldı. Osmanlı birlikleri Köprüköy'de konumunu korumayı başarır.

İkinci Köprüköy Muharebesi[değiştir | kaynağı değiştir]

11 Kasım'da Ahmet Fevzi Paşa yönetimindeki IX. Kolordu sol kanadına XI. Kolordu'nun taşınmasıyla güçlenir. 3. Ordu süvarisi desteğiyle Rusları tekrar zorlamaya başlar. 11-12 Kasım'da IX. Kolordu, Ahmet Fevzi Paşa'nın komutasında ve XI. Kolordu solunda olmak üzere süvari birliğinin öncülüğünde ilerlemeye başladı. Ziya Bey'in (Yergök) komutasındaki 83. Piyade Alayı 16 Kasım'da Köprüköy'ü ele geçirmeyi başardı.[8]

Kasım ayının ortasında Ruslar Erzurum-Sarıkamış ekseninde Osmanlı İmparatorluğu'nun içine 25 kilometrede tutunarak cepheyi sabitlediler. Ordu komutanı Hasan İzzet Paşa cephane yokluğu, zorlu kış koşullarında askerin yorgun düşmesi ve yer yer donma olaylarının başlaması nedeniyle Rusları takipten vazgeçmek zorunda kalmıştır.

Sonuç[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaşın ilk günlerinde kazanılan bu başarı Osmanlı ordusunda moralleri düzeltmiş ve Rus ordusunun Kuzeydoğu Anadolu'daki giriştikleri ilk saldırı durdurularak, geri püskürtülmeleri sağlanmıştır.

Doğu Cephesi'nde büyük bedeller karşılığında kazanılan bu kısmi başarı, Enver Paşa'yı Sarıkamış Harekâtı için cesaretlendirmiştir. Enver Paşa gibi saray damadı olan ve hızla albaylığa yükseltilen Hafız Hakkı Paşa, Enver Paşa tarafından 3. Ordu'nun başına getirilerek 27 Kasım'da İstanbul'dan Erzurum'a gelir. Bir süre sonra Sarıkamış Harekâtı'nı bizzat yönetmek üzere Enver Paşa da Erzurum'a gelmiştir.

Kayıplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı Ordusu'ndaki kayıplar yüksekti: 9.000 şehit, 3.000 esir ve 2.800 firari.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Johnson, Rob. The Great War and the Middle East (İngilizce). Oxford University. s. 156. 
  2. ^ P. Muratoff, W. E. D. Allen (1953). Caucasian Battlefields (İngilizce). New York: Cambridge Library Collection. s. 242. 
  3. ^ a b c d e f g h Rogan, Eugene (2015). The Fall of the Ottomans: The Great War in the Middle East (İngilizce). s. 78. 
  4. ^ İlden, Şerif (1922). Sarıkamış. İstanbul: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları. 
  5. ^ Birinci Dünya Harbi'nde Türk Harbi Kafkas Cephesi üçüncü ordu harekatı
  6. ^ "Bergmann Offensive". Vikipedi. 5 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2024. 
  7. ^ Hinterhoff, Eugene (1984). The Campaign in Armenia. Marshall Cavendish Illustrated Encyclopedia of World War I, vol ii. New York: Marshall Cavendish Corporation. ss. p.500. ISBN 0-86307-181-3. 
  8. ^ Önal, Sami (Mart 2007). Tuğgeneral Ziya Yergök'ün Anıları - Sarıkamış'tan Esarete (8. bas.). İstanbul: Remzi Kitabevi. ss. 47-55. ISBN 9789751410757.