Köprü Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Köprü Muharebesi
İran'da İslam
Tarih634
Bölge
Kufe yakınları, Irak
Sonuç Sasani zaferi
Taraflar
Dört Halife Sasani İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Ebû Ubeyd es-Sekafî  (ölü) Bahman Jaduya
Rostam Farrokhzād
Güçler
? ?
Kayıplar
Ağır ?

Köprü Muhrebesi, 634 yılında Ebû Ubeyd es-Sekafî önderliğindeki Müslüman Araplar ile Bahman Jaduya liderliğindeki Sasani İmparatorluğu arasında Kufe'de gerçekleşen muharebedir. Sasanilerin zaferiyle sonuçlanmıştır.

İslam Devleti'nin ikinci halifesi Ömer bin Hattab'ın Medine'de Müslümanları Irak cephesindeki kuvvetlere yardıma çağırması üzerine Ebû Ubeyd es-Sekafî önderliğindeki 1.000 kişilik gönüllü birliği Nemarık'taki ana kuvvetlere katıldı. Ebû Ubeyd, Caban ve Merdanşah komutasındaki Sasani kuvvetlerini yenerek bu iki komutanı da esir aldı. Kesker yakınlarında diğer bir Sasani birliğini yenilgiye uğrattı. Dağılan düşman kuvvetlerinin peşine düşerek bu kuvvetleri de Sakatiye'de yenilgiye uğrattı. Hîre yakınlarında Calinüs komutasındaki Sasani kuvvetlerini de mağlup etmesi üzerine Bahman ve Rüstem bu orduyu yeni kuvvetler ve birkaç fille takviye ederek tekrar Ebû Ubeyd üzerine gönderdi. Ordusunu Fırat nehri üzerindeki bir köprüden düşmanın bulunduğu tarafa geçirmeye karar veren ve bu kararı benimsemeyen arkadaşlarını korkaklıkla suçlayan Ebû Ubeyd, ordusuyla karşı yakaya geçti. İki ordu arasında şiddetli bir çarpışma başladı. Müslüman süvarilerin fillerden ürken atlarına hakim olamaması, savaş meydanının darlığı ve köprünün yıkılmış olması gibi sebeplerle manevra imkânı kalmayınca çarpışma Müslümanların aleyhine gelişti. Ebû Ubeyd es-Sekafi hayatını kaybetti ve İslam Ordusu ağır bir yenilgi aldı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İslam Ansiklopedisi, Asri Çubukçu" (PDF). 12 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 12 Şubat 2015.