Köprü, Keskin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köprü, Keskin
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırıkkale
İlçe Keskin
Coğrafi bölge Orta Anadolu
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 3,500
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0318

Köprü, Kırıkkale'nin Keskin ilçesine bağlı bir belediyedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızılırmak deltasında ve kenarında, tarihi ipek yolu üzerinde kurulmuş olmasına rağmen kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte adını almış olduğu Kızılırmak üzerindeki Çeşnigir Köprüsü'nün yapım tarihi ile aynı tarihte kurulduğu tahmin edilmektedir.

Çeşnigir köprüsü Büyük Selçuklu İmparatorluğu döneminde kesme taştan inşa edilmiş olup Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise İran seferi öncesinde Mimar Sinan tarafından onarımı yapılmıştır. Cumhuriyet döneminde birkaç kez onarım görmüş olup Kapulukaya Barajı'nın yapımı ile su seviyesinin yükselmesi sonucu kullanılamaz duruma geldiğinden 1989 yılından itibaren kullanım dışı bırakılmıştır. Milli Mücadele yıllarında Köprüköy’de kurulan mühimmat deposu ve ambarlardan mücadele sırasında istifade edilmiştir. Köprüköy 1972 yılında kasaba olmuştur. 1974 yılından itibaren de elektriğe kavuşmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köprüköy Beldesi (Kasabası); Kırıkkale ili, Keskin ilçesine bağlı yaklaşık 3500 kişi nüfuslu küçük bir beldedir. Ankara’ya 100 km., Kırıkkale’ye 30 Km. mesafede olup ulaşım; Ankara - Bala - KamanKırşehir karayolundan 100 km., Kırıkkale - BahşiliKarakeçili - Kaman- Kırşehir karayolundan 30 km., Kırıkkale – Keskin – Çelebi – Karakeçili karayolundan 50 km. seyahat ile sağlanmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köprüköy halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamakta olup bölgede genellikle; Buğday, arpa, nohut, fasulye, çeltik, ay çekirdeği, pancar tarımı yapılmaktadır. Sebze ve meyve yetiştiriciliği yalnızca halkın kendi ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak yapılmaktadır. Önceleri sürüler halinde küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılırken, Ankara ve Kırıkkale illerinin yakınlığı ile eğitim imkânlarının yetersizliği nedeniyle genç nüfusun köyden kente göçü sonucu hayvancılık yok denecek kadar azalmıştır. Şimdilerde büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yalnızca hane halklarının ihtiyacını karşılamaya yönelik yapılmakla birlikte kümes hayvancılığı için birkaç girişimcinin adım atması ile umut verici düzeye gelmeye başlamıştır. Kızılırmak nehrinin yanında kurulu olması ile de her yıl artan sayıda ziyaret almakta ve nefis tatlısu levreğini ve Sazanı misafirlerine sunmaktadır.

Bölge arazisi, bağcılık, seracılık, meyvecilik, besicilik, sütçülük ve tatlı su balıkçılığı için elverişli Kızılırmak deltasındaki verimli topraklara sahip olmasına rağmen; halkın yeterli teşvik ve desteği bulamaması, bölgeyi girişimcilerin tanımaması ve yatırım yapmaması, yöre halkının ekonomik krizler sırasında yaşamış olduğu olumsuzluklar nedeniyle çekimser davranması, mevcut tarım kredi kooperatiflerinin halk üzerinde bu güne kadar olumlu bir etki sağlamamış olması nedeniyle halkın gelir seviyesi düşük kalmış ve kalkınma gerçekleşememiştir. Halk genel olarak yoksul durumda olmakla birlikte son dönemde bölgede inşasına başlanan bölünmüş karayolu nedeniyle gelecek için umut beslemektedir.

Bölgedeki Kamu Kurumları

Beldede ilköğretim okulu mevcuttur. Ancak lise 2007 yılından itibaren öğrenci sayısındaki yetersizlik nedeniyle kapatılmış, taşımalı sistemle 5 KM. mesafedeki Karakeçili ilçesinde bulunan liseden istifade edilmeye başlanmıştır. Yerleşim yeri içerisinde 2 adet camii, 3 adet okul binası ve 2 adet belediye binası ile 2 adet tarım kredi kooperatifine ait resmi bina mevcuttur. Eski belediye binası PTT olarak kullanılmaktadır. Beldede banka bulunmamakta, banka ihtiyaçları Karakeçili (5 Km.), Çelebi (15 Km.) ve Keskin (30 Km) ilçelerindeki banka şubelerinden karşılanmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yörede genel olarak davul zurna ve keman eşliğindeki müzikler dinlenmektedir. Bozlak, ağıt ve destanlar yöre kültürünün vazgeçilmez parçası haline gelmiş olup Mahalli sanatçıları Hacı Taşan ve Erol Cöke’dır. Nettin Kızılırmak Allı Gelini isimli türküde anlatılan olay bu köyde meydana gelmiştir.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Umucu, Zeynep. Kırşehir ili Kızılırmak Havzası Ağıtları(Araştırma-inceleme).Isparta:Süleyman Demirel Üniversitesi SBE. 2013 ,s 218
  2. ^ "T.C. Köprü Belediyesi resmi sitesi, Belediye Tarihi sayfası". 29 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2011.