Köpek üzümü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Solanum nigrum
Korunma durumu
Değerlendirilmedi (IUCN 3.1)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Şube: Spermatophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Solanales
Familya: Solanaceae
Cins: Solanum
Tür: S. nigrum
İkili adlandırma
Solanum nigrum

Solanum nigrum, Solanum cinsine bağlı bir bitki türüdür.[1]

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

70 cm uzunluğunda seyrek veya sık tüylü, dik veya yatay görünümlü bir bitkidir. Basit yapılı yaprakların kenarı kaba dişlidir. (3) 5-10'u bir arada bulunan çiçeklerin korollası beyaz ve de anterler açık sarı renklidir. Meyve siyah nadiren yeşil renkli olup hafif basık küre biçimde, 6–10 mm çapındadır.

Patlıcangillerden, ormanlarda ve şehirde yol kenarlarında bile sık rastlanılan bir bitkidir. Çiçekleri beyaz, meyveleri parlak beyazdır. Haziran - Kasım ayları arası çiçek ve meyve verir. Meyvesi, yaprakları ve çiçekleri kullanılır.

Cins adı Latince “teskin edici” anlamına gelir. Cinsin sedatif etkilerine işaret eder. Tür adı Latince “siyah” anlamına gelir. Türün meyve rengine işaret eder.[2]

Solanum Negrum
İstifno (it üzümü) yaprak ve olgun meyveleri.

Olgunlaşmamış meyveler ölümcül olabilir. Olgun meyveler karın ağrısı, kusma ve ishale neden olur. Yaprakları hayvanlar için zehirlidir.[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ITIS". 31 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2022. 
  2. ^ a b Doğan, Hüseyin (21 Temmuz 1753). "Kocaeli Bitkileri | Solanum nigrum (İtüzümü)". Kocaeli Bitkileri. 5 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2022.