Köle Isaura

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köle Isaura
Escrava Isaura
Proje tasarımcısı Bernardo Guimarães
Yönetmen Milton Gonçalves
Herval Rossano
Başrol Lucélia Santos
Rubens de Falco
Edwin Luisi
Ülke  Brezilya
Dili Portekizce
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 100
Yayın bilgileri
Yayın tarihi 11 Ekim 1976 (1976-10-11) – 5 Şubat 1977 (1977-02-05)

Köle Isaura (Portekizce: Escrava Isaura), 1976-77 arasında yayınlanan Brezilya TV dizisi. 19. yüzyılda yaşamış kölelik karşıtı yazar Bernardo Guimarães'in aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, beyaz derili siyah bir köle olan Isaura'nın yaşadığı zorlukların ardından ulaştığı mutluluğu anlatır. Isaura, 1835 yılında Brezilya, Rio de Janerio'daki bir çiftlikte Kumandan Almedia'nın ve çiftlik yöneticisi Miguel'in kölesi olarak dünyaya gelir. Brezilya'nın köklü ve çok zengin ailelerinin birinin yanında, güzel ve çok zeki bir köle olan Isaura yaşamaktadır. Isaura son derece dürüst ve işini bilen bir kişi olduğu için efensidi ve vaftiz annesi Ester tarafından çok sevilir. Ester, kendi çocuğuymuş gibi davranır Isaura'ya. Ancak kocası Vali Almeida genç Isaura'yı sürekli horlar.

Bu zor ve yıpratıcı hayatı kaderi olarak kabullerek yaşarken Kumandan'ın oğlu Mr. Leoncio bu güzel köleye deliler gibi aşık olacak, her şey karmaşık ve zor bir hale gelecektir.

Dünya'da Köle Isaura[değiştir | kaynağı değiştir]

Köle Isaura dünyada en çok tanınan Latin dizilerinden biri olmuştur. Sovyetler Birliği ve Polonya'da yayınlanan ilk, Birleşik Krallık'ta yayınlanan ilk yabancı dildeki TV dizisi olmuştur.[1] Köle Isaura Türkiye'de yayınlanmış ilk Brezilya dizisidir (1985).[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.nytimes.com/marketing/iht/search/?iht Associated Press (International Herald Tribune). 2008-02-22
  2. ^ Milliyet Gazete Arşivi