Köşe yansıtıcılar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Boş bir küpün kesilmesiyle oluşturulan üçgen tip köşe yansıtıcı

Köşe yansıtıcılar, özellikle, çok küçük etken yansıtma yüzeyine sahip nesnelerden kuvvetli bir radar yansıması elde etmek için kullanılır. Bir köşe yansıtıcı birbirlerine 90°'lik açı ile yerleştirilmiş, elektriksel iletkenliğe sahip iki veya üç adet yüzeyden meydana gelir. Gelen elektromanyetik dalgalar art arda birkaç yansımaya uğrayarak geldikleri yöne yansıtılır. Böylece küçük bir yansıtma yüzeyine sahip bir nesneden çok kuvvetli bir yansıma elde edilir.

Köşe yansıtıcılarda kullanılan yüzeylerin boyutları gelen sinyalin dalga boyu mertebesinde olmalıdır. Köşe yansıtıcı ne kadar büyük olursa, yansıtılan enerji de o kadar artar. Köşe yansıtıcılar küçük deniz botlarında yer yüzeyi kıvrımının sebep olduğu menzil kaybını azaltmak için teknenin direğinde mümkün olan en yüksek yere monte edilir. Direk tepesindeki kuvvetli rüzgâr yüklerine dayanabilmesi için konik veya silindirik kılıflanmış yansıtıcılar tercih edilir.

Üç boyutlu bir uzaya ışınların geri yansıtılması için kullanılan köşe yansıtıcılar, yansıtma özelliğine sahip üç adet plakadan yapılır. Işının geldiği esas yöne yansıtılması öncesinde üç adet yansıma meydana gelir.

Köşe yansıtıcıların hesapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Birbirine dik açı ile yerleştirilmiş iki yüzeydeki yansıma

Bir yüzeye ait parametreler, bir yönbağımsız küresel ışıyıcıya ait değerler referans alınarak belirtilir. Bu parametreler bir köşe yansıtıcıya ait verilerden çoğu kez daha büyük olmaktadır. Bir metrekarelik yüzeye sahip, küre biçimli bir ideal iletkene ait veriler burada karşılaştırma amacıyla verilmiştir.

Hesaplamalarda aşağıdaki üç hususa dikkat etmek gerekir. Etken geri yansıtma yüzeyi şunlara bağlıdır:

  • Frekansa bağımlı hesaplanan görülebilir yüzey,
  • Radarın yayın açısı ve
  • Belirli frekanslardaki muhtemel rezonanslar.

Etken Yansıtırlık Yüzeyleri sayfasında yer alan çizelgedeki formüllerden faydalanarak bir düz yüzeyin etken yansıtırlığını hesaplayabiliriz:

σ = radar kesiti
a = Bir yansıtıcı plakanın yüzeyi
λ = Gözetim radarının dalga boyu

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]