Julio César Turbay Ayala

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Julio César Turbay Ayala

Julio César Turbay Ayala, lakabı Turco (18 Haziran 1916, Bogotá-13 Eylül 2005, Bogotá, Kolombiya), 1978-1982 arasında Kolombiya devlet başkanı.

Lübnan kökenli bir ailenin oğludur; Turco lakabı buradan gelir. Bogotá'da Ulusal Ticaret Okulu ve Botero Üniversitesi'nde öğrenim gördü. 1957'de Cauca Üniversitesi'nde fahri hukuk doktorluğu unvanı aldı. 1943'ten 1953'e değin Temsilciler Meclisi üyeliğinde bulundu ve Liberal Parti'nin yönetim kademelerinde yer aldı. 1957'de enerji ve madencilik bakanı, 1958'de Başkan Alberto Lleras Camargo hükümetinde dışişleri bakanı oldu.

Merkezci bir liberal olan Turbay Latin Amerika'nın toplumsal ve ekonomik gelişmesi için Latin Amerika ülkeleri arasında dayanışmanın ve İlerleme İçin Birlik örgütünün vazgeçilmez olduğunu savundu, Latin Amerika birliğiyle bağdaşmadığı gerekçesiyle Küba'nın Sovyetler Birliği'yle ilişkilerine karşı çıktı. 1966 ve 1969'da iki dönem Senato'ya seçildi. Ayrıca Birleşmiş Milletler'de daimi temsilci olarak görev aldı. Bu görevi sırasında Kolombiya'nın 20 yıllık bir aradan sonra SSCB'yle yeniden diplomatik ilişki kurmasına katkıda bulundu. 1970-76 arasında Birleşik Krallık büyükelçiliği, Liberal Parti başkanlığı, başkan yardımcılığı ve ABD büyükelçiliği görevlerinde bulundu. 1978'de çalkantılı bir seçim kampanyasından sonra Muhafazakar aday Belisario Betancur Cuartas'ı küçük bir oy farkla geride bırakarak devlet başkanlığına seçildi.

Bu görevi işçiler ve öğrenciler arasında huzursuzluğun sürüp gittiği bir ortamda üstlendi. Önceki başkanların da başa çıkamadığı olaylar karşısında, kişisel özgürlükleri kısıtlayan ve terör sanıklarının askeri mahkemelerde yargılanmasına izin veren bir “güvenlik tüzüğü” çıkarttı. Asgari ücretin yüzde 35 artırılmasına karşın işçilerin mücadelesi yatıştırılamadı, 1979'da yüzlerce kişi tutuklandı. Anayasa gereğince yeniden seçilemeyen Turbay Ayala, 1982'de görevi Belisario Betancur Cuartas'a devretti.

Turbay, başkanların yalnızca tek dönem için seçilmesi ilkesini savunmasına rağmen Álvaro Uribe'nin ikinci kez seçilebilmesi için daha sonra bundan vazgeçti.

Önce gelen:
Alfonso López Michelsen
Kolombiya devlet Başkanı
1978 - 1982
Sonra gelen:
Belisario Betancur Cuartas