Jules Chéret

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Jules Chéret (31 Mayıs 1836 - 23 Eylül 1932), Belle Époque afiş sanatının ustası olan Fransız ressam ve litograf. Modern posterin babası olarak anılır.

L'Etendard Français, Chéret'in Quai d'Orsay'deki bisiklet mağazası için 1891 tarihli afişi

Paris'te fakir ama yaratıcı bir zanaatkar ailede dünyaya gelen Chéret, çok sınırlı bir eğitim aldı. On üç yaşında bir litografın yanında çıraklığa başladı ve 3 yıl çalıştı. Daha sonra resme olan ilgisi nedeniyle École Nationale de Dessin'de bir sanat kursuna gitti. Diğer pek çok acemi sanatçı gibi, Chéret de Paris müzelerini ziyaret ederek geçmişten günümüze var olan çeşitli sanatçıların tekniklerini inceledi.

1859'dan 1866'ya kadar, İngiltere'nin Londra şehrinde litografi eğitimi aldı. Fransa'ya döndüğünde, Eldorado, Olympia, Folies Bergère, Théâtre de l'Opéra, Alcazar d'Été ve Moulin Rouge gibi kabareler, müzik salonları ve tiyatrolar için posterler hazırladı. Haftalık hiciv Le Courrier français için posterler ve illüstrasyonlar yaptı.

Şöhreti[değiştir | kaynağı değiştir]

Poster sanatına yaptığı olağanüstü katkılardan dolayı 1890'da Fransız Hükûmeti tarafından Fransa'nın en büyük ulusal nişanı kabul edilen Légion d'honneur ile ödüllendirildi. Bu ödül kendisine Ticaret ve endüstrinin ihtiyaçlarını karşılayan bir sanat formu yarattığı için verilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Art Print & Poster Sözlüğü". Open Digital Gallery. 16 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2022.