Judith Holofernes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Judith Holofernes (2008)

Judith Holofernes (12 Kasım 1976, Berlin; resmî adı Judith Holfelder), Alman müzisyen ve söz yazarı. Şöhretini Alman Pop-Rock grubu Wir sind Helden'in gitaristi ve solisti olarak elde etti.

Sahne adı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahne adı Holofernes, Eski Ahit'te İbrani Judit tarafından başının vurulması anlatılan, Babil Kralı Nebukadnezar'ın generallarinden Holofernes'i ima ediyor.

Kişisel geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Judith Batı Berlin'de doğdu ve altı yaşında, annesiyle birlikte Freiburg im Breisgau'ya taşındı. Orada ilk müzikal deneyimlerini sokak sanatçısı olarak kazandı. Abitur (lise bitirme sınavı)'da Berlin Sanat Üniversitesi'nin Toplum ve İktisat İletişimi Fakültesini kazandı ve Berlin'e taşındı. Ancak okulunu bitirmedi.

17 Temmuz 2006'dan beri grubunun bateristi Pola Roy ile evli. Aralık 2006'da oğulları ve Ağustos 2009'da da bir kızları oldu.

Solo kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Solo çalışmalarında ticari olarak hiç de başarılı değildi. 1999'da çıkan solo albümü Kamikazefliege 'nin sadece 500 kopyası vardı ve bu albümler Holofernes'in Wir sind Helden'le meşhur olmasının ardından rağbet gören koleksiyon parçaları oldular. Ayrıca grubun ilk albümü olan Die Reklamation 'un repertuvarında Kamikazefliege 'den bazı parçalar (Außer Dir, Aurélie, Popstar) vardır.

Wir sind Helden[değiştir | kaynağı değiştir]

Popkurs Hamburg'da Pola Roy ve Jean-Michelle Tourette'le tanıştı ve bir grup kurmak için kurstan ayrıldılar. Başlangıçta kendilerini Holofernes'in sahne adıyla adlandırdılar ve adlarını zamanla Kahramanlar ve Biz Kahramanız olarak değiştirdiler. Holofernes, Wir sind Helden'de şarkı söylüyor, gitar çalıyor ve şarkı sözlerini yazıyor. Onun tüketim ve medya karşıtı duruşu yazdığı şarkı sözlerinde de kendini göstermektedir.