Ju Si-gyeong

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Ju Si-gyeong (22 Aralık 1876 - 27 Temmuz 1914), modern Kore dilbilimi kurucularındandır. Hwanghae Eyaleti'nin Bongsan İlçesi'nde doğmuştur. Kendisi ve öğrencileri Kore Dili'nin imlâ ve gramerini temel alarak standartlaşmasına yardım etmiştir.

Çocukluğundan beri Çince öğrenimi görmüştür. Seul'de modern dilbilimi okuduktan sonra 1896'da Korece Dil Sistemi Kurumu'nu kurmuştur. Ulusal Lisan Konuşma Merkezi - Sandong Gençlik Akademisi'nde birkaç seminerin evsahipliğini yapmıştır. İsimlerin, fiilerin, sıfatların, zarfların, çekimsiz sıfatlar, yardımcı eylemler, bağlaçlar, ünlemler ve cümle bitirme bağlaçlarının dahil olduğu Korece sözcük grupları oluşturulmasını önermiştir.

1914'teki Dilin Sesleri adlı yayınında Hangeul'un hecelerden ziyade çizgilerle yazılışının gelişmesine yardımcı olmuştur. Özellikle Primorsky Krai (Primorye)'de Heceli Hangeul'la deneyler yapmasına karşın bu önerisi uygulanamamıştır.

Yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Ulusal Dilin Klasik Seslemi (1908): Konferans notlarından derlenmiştir.
  2. Ulusal Dilin Tanıtımı (1910)
  3. Çin Dilinin Tanıtımı (1909)
  4. Dilin Sesleri (1914)
  5. Ulusal Dilin Grameri (1910)
  6. Vietnam'ın Çöküşünün Tarihi (1907)

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Ju Si-gyeong, 15. yüzyıldan beri farklı isimlerle var olan Hangeul'ın 1910 ve 1913 yılları arasında madeni paraların üstüne bastırmıştır.

İsmi, belirsizliği gidermesi için kısa çizgiyle yazılmıyordu. (Ju Sigyeong ve Chu Sigyong). Bu durumda Sig-gyeong ve Sig-yong olarak sık sık yanlış telaffuz edilmekteydi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]