Joseph Nicolosi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Dr. Joseph Nicolosi (d. 21 Ocak 1947- ö. 8 Mart 2017), Amerikan klinik psikolog. Encino, Los Angeles'taki Thomas Aquinas Psikolojik Kliniğinin kurucusu, Uluslararası Homoseksüel Araştırma ve Terapi Derneği[1] eski başkanıdır.

İstenmeyen eşcinsel duyguların azaltılması veya üstesinden gelinmeside insanlara yardım etmeyi iddia eden onarıcı terapinin savunucusu ve eğitimcisidir. Nicolasi, Erkek Eşcinsellerin Onarım Terapisi: Yeni Bir Klinik Yaklaşım adlı kitabı ve diğer benzer cinsel yönelim ve duygu durumu temalı iki kitabında kendi teorilerini tanımlamıştır. Nicolosi, iddiasında eşcinselliğin ürünü olarak ortaya çıkan durumu bireylerin cinsi konulardaki reddedilmiş hisler ve bu hislere olan yabancılaşmalarından kaynaklanan cinsel kimlik bozukluğu adı altında tasvir eden sonuçların varlığını iddia etmiştir. Kaliforniya profesyonel psikoloji okulunda bir PhD olarak bulunmaktadır.

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Utah Üniversitesi profesörlerinden Dr. Lisa Diamond, yaptığı bir açıklamada Nicolosi'nin kurmuş olduğu Ulusal Eşcinsellik Araştırma ve Terapi Derneği (NARTH)'ın kendi bilimsel verilerini maksatlı olarak çarpıttığını ifade etmiş, Nicolosi'yi sert bir dille eleştirmiştir.Lisa Diamond, Nicolasi gibi diğer kişilerin sözde terapilerinin zararlı olduğunu söylemiş, Nicalosi'nin akademik kimliği kullanarak sahte bilim desteği pazarladığını iddia etmiştir. Kendisi 9 Mart 2017'de ölmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Eşcinsellik Araştırma ve Terapi Derneği resmi sitesi: NARTH Officers

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]