Joseph Justus Scaliger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.33, 7 Temmuz 2015 tarihinde Erasmus.new (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15765439 numaralı sürüm
Joseph Justus Scaliger

Joseph Justus Scaliger (1540-1609), İtalyan asıllı Fransız tarihçidir.

Cenevre'de felsefe öğretmeniydi. Latin yazarları üstüne incelemeler ve yorumlar yayınladı.

Antik Çağ kronolojisinin kurucusudur.

Evrensel Kronoloji düzenlemesinin problemi

lk Tarihçiler olan Thucydides, Herodot, Gaius Plinius Secundus gibileri küçük bölgelerde ve kısa zaman aralıkları içerisinde olan hadiseleri naklediyorlardı. Antik Çağdan Orta Çağa kalan el yazması Tarih kitaplarında birçok ülkede oluşmuş olan ve sadece birkaç asrı kaplayan olaylardan bahsedilmektedir. İnsanlık Tarihinin global şekilde hikâyesini yazmak için uğraşan 16. ve 17. yüzyıl Tarih bilimcilerin karşılaştıkları en mühim problem bunu geçekleştirebilmek için kronolojik bir sırada binlerce kitap, elyazması eski taş ve tahta üzerine yazılmış belgeler makaleler tarihi eserlerin içinde veya duvarlarına işlenmiş yazıtları bir araya getirip sıraya koyabilmekti. Bu o zamanlar için son derece zor bir uğraştı. En büyük zorlukta el yazmalarının çoğunluğunun hiçbir tarih taşımaması veya gizli veya özel bir tarih sistemi kullanılmış olmasıydı. Bugün elimizde bulunan eski zamanlardan kalma yazıtların çoğunun orijinal olmayıp kopya olmaları ve bu kopyalarında doğrulukları hakkında hiçbir garantinin olmaması bilgileri doğruluğu bakımından çok büyük bir problem ve şüphe yaratmaktadır.

Evrensel Kronolojinin kurması

Global bir Tarih bilgisi kurmanın fikri Rönesans'ın sonlarında doğdu. Bugün resmen kabul edilmiş Kronolojik Tarih bir İtalyan Din ve Bilim adamı olan Joseph Scaliger tarafından gerçekleştirilmişti. Bunu yapabilmek için birkaç tane çok mühim olayın tarihini esas almıştır. Misalen : Peloponez SavaşlarıTruva SavaşıRomanın Kuruluşu gibi fakat bunlardan hiç birinin doğruluğunu ispat yoluna gitmemiştir onun yardımcıları aynı şekilde bunu davam ettirmişlerdir ve son nokta Dionisius Petavius tarafından konmuştur. Onlardan sonra gelen bil çok Tarihçi ellerinde çok avantajlı imkânlar olduğu halde Scaliger ve Petavius tarafından kabul edilen bu temel olayların tarihlerin doğruluğunu tetkik etmeyi düşünmemişlerdir.

Scaliger ve Petavius ve onların takipçileri M.Ö. 3500 senesinde başlayan ve M.S. 15. yüzyılda biten bir olaylar kronolojisi meydana getirmişlerdir.

Ancak bu kronolojik hadiseler hiçbir zaman oluşmaları ince bir incelemeden geçmediği için bir oldu bitti şeklinde kabul görüp resmileşmiştir. Bu da bu kronolojinin inanırlığını azaltmaktadır. Bu arada Scaliger'in iddia ettiği birçok şeyin daha sonra doğru olmadığı ortaya çıktığı gibi mesela ölümüne kadar bütün kuvvetiyle doğruluğunu müdafaa ettiği Geometrik olarak dairenin bir cins dikdörtgen olduğu iddiası gibi.

Ayrıca bakınız

Kitapları