Joseph Joffre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Joseph Jacques Césaire Joffre
Joseph Joffre.jpg
Takma adı Papa Joffre
Doğum 12 Ocak 1852(1852-01-12)
Rivesaltes, Fransa
Ölüm 3 Ocak 1931 (78 yaşında)
Paris, Fransa
Bağlılığı  Fransa
Hizmet yılları 1869–1916
Rütbesi Fransa Mareşali (unvan)
Generalissimo
Général de division
Savaşları/Çatışmaları Fransa-Prusya Savaşı
I. Dünya Savaşı

Joseph Jacques Césaire Joffre (d. 12 Ocak 1852, Rivesaltes - ö. 3 Ocak 1931, Paris, Fransa), I. Dünya Savaşı'nda Batı Cephesi'nde Fransız orduları başkomutanı (1914-16). "Marne Kahramanı" olarak ünlenmiştir.

Politeknik Okulu istihkamcılık bölümü'nü bitirdikten sonra, Fransa-Prusya Savaşı'nda 1870-71 Paris kuşatmasında genç bir subay olarak çarpışamlara katıldı. Çinhindi, Batı Afrika ve Madagaskar'daki hizmetlerinin ardından 1905'te general rütbesiyle tümen komutanlığına getirildi. 1911'de Fransız genelkurmay başkanlığına atandı. Böylece savaş halinde başkomutanlığı üstlenecek konuma geldi.

1914'te I. Dünya Savaşı başladığında Almanya'ya karşı Fransız-Alman sınırı boyunca dalga dalga saldırıları öngören bir planı uygulamaya koydu, ama plan felaketle sonuçlandı. Belçika üzerinden büyük bir kuvvetle kuşatma hareketine girişen Almanlar Joffre'u ve Fransız yüksek komutanlığını hazırlıksız yakaladı. İtilaf kuvvetlerinin arkadan vurulması ve Paris'in düşmesi tehlikesi belirince, Fransız savaş planının yararsızlığı ortaya çıktı. Fransız sol kanadında gelişen Alman tehlikesini gören Joffre kuvvetlerini kaydırarak komutasını doğrudan kendisinin üstlendiği 6. Ordu'yu oluşturdu. Bu önemli sınav anında yeteneklerini ortaya koyarak soğukkanlılığı, dikkati, sabrı, güçlü kişiliği ve cesaretiyle durumu kurtardı. Paris'in kuzeyinden büyük bir yay oluşturarak kente ilerleyen çok üstün Alman kuvvetlerinin sürekli tehdidi altındaki Fransız kuvvetleri, 5 Eylül'de sol kanat kentin hemen dışındaki çarpışmaya başlayacak biçimde düzenli olarak geri çekildi. Joffre 6 Eylül'de Birinci Marne Çarpışması'yla karşı saldırı başlattı. Çarpışmalar, Alman ilerlemesinin hızının kesilmesiyle ve Batı Cephesi'nde Almanların kolay bir zafer kazanma umudunun yıkılmasıyla sonuçlandı.

1914'ün sonunda Batı Cephesi'nde taraftar 1918'e değin koruyacakları siperlerine çekilmişti. 2 Aralık 1915'te bütün Fransız ordularının başkomutanlığına getirildi. 1915 boyunca Joffre komutasındaki Fransız orduları büyük kayıplar pahasına Alman mevzilerini yarıp geçmeye çalıştılarsa da başaramadılar. Joffre'un saygınlığı azalmaya başladı. 1916'da Almanların Verdun'e saldırısı sırasında Fransızların hazırlıksız bulunması üzerine yetkileri alındı. 26 Aralık 1916'da istifasını veren Joffre yerini Robert Nivelle'e bıraktı. İstifa ettiği gün Fransa mareşali yapıldı. 1917'de Amerikan birliklerinin Fransa'ya çıkarılmasını hazırlamak üzere ABD'de görevlendirildi.

İki ciltlik Mémoires'ı (Anılar) ölümünden bir yıl sonra yayımlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]