Joseph Desha

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Joseph Desha
9. Kentucky Valisi
Görev süresi
24 Ağustos 1824 - 26 Ağustos 1828
Yerine geldiği John Adair
Yerine gelen Thomas Metcalfe
ABD Temsilciler Meclisi
Kentucky üyesi
Görev süresi
4 Mart 1807 - 3 Mart 1819
Yerine geldiği George M. Bedinger
Yerine gelen Thomas Metcalfe
Kentucky Senatosu üyesi
Görev süresi
1802-1807
Kentucky Temsilciler Meclisi üyesi
Görev süresi
1797-1798
Görev süresi
1799-1802
Kişisel bilgiler
Doğum 9 Aralık 1768(1768-12-09)
Pensilvanya, Britanya Amerikası
Ölüm 11 Ekim 1842 (73 yaşında)
Georgetown, Kentucky, ABD
Partisi Demokrat Parti
Evlilik(ler) Margaret Bledsoe
Akraba(lar) Robert Desha (kardeşi)
Mesleği Siyasetçi, asker
Askerî hizmeti
Çatışma/savaşları Kuzeybatı Hint Savaşı, 1812 Savaşı

Joseph Desha (9 Aralık 1768; Pensilvanya, Britanya Amerikası – 11 Ekim 1842; Georgetown, Kentucky, ABD), ABD Temsilcisi ve ABD'nin Kentucky eyaletinin dokuzuncu valisiydi. Nantes Fermanı'nın iptal edilmesinden sonra, Desha'nın Huguenot ataları Fransa'dan Desha'nın doğduğu Pennsylvania'ya kaçtı. Sonunda, Desha'nın ailesi, Kızılderililerle birçok çatışmaya karıştıkları günümüzün Gallatin, Tennessee yakınlarına yerleşti. Desha'nın iki erkek kardeşi bu karşılaşmalarda öldürüldü ve onu Kuzeybatı Kızılderili Savaşı sırasında "Deli" Anthony Wayne'in Kızılderililere karşı yürüttüğü kampanyada gönüllü olmaya motive etti. O zamana kadar Kentucky, Mason County'ye yerleşen Desha, askeri sicilini eyalet meclisinde birkaç terime ayırdı.

1807'de Desha, ABD Temsilciler Meclisi'nde art arda altı dönemin ilkine seçildi. Demokratik-Cumhuriyetçi, 1812 Savaşı'nı destekleyen bir savaşcı olarak kabul edildi.1813'te savaşta gönüllü olarak görev yaptı ve Thames Savaşı'nda bir tümene komuta etti. 1824'e gelindiğinde, 1819 Paniği Kentucky'nin ekonomisini mahvetmişti ve Desha valilik için neredeyse yalnızca eyaletin büyük borçlu sınıfı için rahatlama vaatleriyle ikinci bir kampanya yaptı. Büyük bir çoğunluk tarafından seçildi ve borç erteleme partizanları Genel Kurul'un her iki kanadını da ele geçirdi. Kentucky Temyiz Mahkemesi, Desha ve yasama organının çoğunluğu tarafından tercih edilen borç tahliye yasalarını bozduktan sonra, yasa koyucular mahkemeyi kaldırdılar ve Desha'nın birkaç borç erteleme partizanı atadığı bir yedek mahkeme oluşturdular. Mevcut mahkeme, hareketin meşruiyetini kabul etmeyi reddetti ve Eski Mahkeme–Yeni Mahkeme tartışması olarak bilinen bir dönemde, eyalette iki son başvuru mercii mahkemesi vardı.

Seçildiğinde popüler olmasına rağmen, Desha'nın itibarı, görev süresi boyunca iki tartışmadan zarar gördü. Görev süresinin bitiminde, kamu yaşamın'dan emekli oldu ve sonunda 11 Ekim 1842'de Georgetown, Kentucky'deki oğlunun evinde öldü.