Josefina de Vasconcellos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Josefina Alys Hermes de Vasconcellos
Genel bilgiler
Doğum 26 Ekim 1904(1904-10-26)
Ölüm 20 Temmuz 2005 (100 yaşında)
Blackpool, Ingiltere
Uyruk Birleşik Krallık, Brezilya asıllı
Alanı Heykeltıraş
Sanat eğitimi Académie de la Grande Chaumière, Paris

Josefina Alys Hermes de Vasconcellos (26 Ekim 1904 – 20 Temmuz 2005) Brezilya asıllı İngiliz heykeltıraş. Bir zamanlar dünyanın yaşamını sürdüren en yaşlı heykeltıraşı olan de Vasconcellos 1930 yılında sanatçı Delmar Banner'la evlenmiştir. Çalışma yaşamının büyük bölümünü Cumbria'da geçirmiş olan heykeltıraşın en ünlü yapıtları Coventry Katedrali ve Bradford Üniversitesi'nde bulunan Reconciliation, Liverpool ve Gloucester katedrallerindeki Holy Family, Londra'daki St. Paul Katedrali'nde yer alan Mary and Child ve Trafalgar Meydanı'nda bulunan St. Martin-in-the-Fields Kilisesi'ni süsleyen Nativity'dir.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Babasının varlıklı bir diplomat oluşu Josefina de Vasconcellos'un İngiltere ve Brezilya arasında geçen çocukluk döneminde sanatsal becerilerini geliştirmesine yardımcı olan etkenlerden biridir. 1921 yılında Sanat Akademisi'nden burs kazanarak William Macmillan'la birlikte çalışma olanağına kavuşan de Vasconcellos 19 yaşında Paris'te bulunan Académie de la Grande Chaumière'ye kayıt hakkı kazanmıştır. Bu okulda Auguste Rodin'in yardımcılarından Antoine Bourdelle'yle çalışma fırsatı yakalayan sanatçı Floransa'da Libero Andreotti'yle de tanışmıştır.

Sanat yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Josefina de Vasconcellos 1930 yılında düzenlenen Prix de Rome yarışmasında ikinci olmuştur. Aynı yıl içinde Anglikan Kilisesi rahiplerinden sanatçı Delmar Banner'la tanışan heykeltıraş, ikilinin evlenmesini izleyen günlerde vaftiz olmuş ve bu inancını sanat yaşamı boyunca korumuştur. İki erkek çocuğu evlat edinen çift, Göller Bölgesi'nin kalbinde yer alan Little Langdale'de bir çiftlik evine yerleşmiştir. Banner, Lakeland Tepeleri'nin eşsiz zirvelerinin fotoğraflarını çekerken de Vasconcellos evin hemen yanında bir ek yapı kurmuştur. İkili, Batı Cambria'da yer alan Pelham House kuruluşlarının da yardımıyla Duddon Vadisi'nde yaşayan yoksul çocuklar için bir dernek kurmuştur. Engelli çocuklara doğa turizminden yararlanma fırsatı da sunmak isteyen de Vasconcellos önceden balıkçı gemisi olarak kullanılan The Harriet'i bir eğlence merkezine dönüştürmüştür. De Vasconcellos bu çalışmalarıyla 1985 yılında İngiliz Şövalyelik Nişanı'yla ödüllendirilmiştir.

De Vasconcellos yaşamı boyunca doğalcı bakış açısını korumak adına çok çalışmıştır. Ne var ki bu, zaman zaman genel eğilimlerle çatışmıştır. Henry Moore ve Barbara Hepworth'un önderlik ettiği soyut biçimin revaçta olduğu zaman dilimi bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Her ne kadar bir ateist olarak yetiştirilse de, de Vasconcellos'un çalışmaları çoğunlukla din ögesi üzerine kuruludur. Sanatçının yapıtları Britanya'daki cemaat kiliseleri ve katedrallerde bulunmaktadır. Londra'daki St. Paul, Coventry'deki St. Michael, Blackburn, Bristol, Carlisle, Gloucester, Liverpool ve Norwich katedralleri sanatçının yapıtlarının bulunduğu diğer yerlerdir.

1988 yılında hastalığı nedeniyle Little Langdale'den ayrılmak zorunda kalan de Vasconcellos bir süre Cockermouth yakınlarındaki Isel Hall'da kalmıştır. Peggy Hill'de küçük bir kulübe ve atölye bulan sanatçı, üretkenliğini 90'lı yaşlarına dek sürdürmüş ve son yapıtı Escape to Light'ı 2001 yılında tamamlamıştır. Bu yapıt, Cumbria kıyısında yer alan Haverigg'dedir.

De Vasconcellos 20 Temmuz 2005 sabahı saat 6'da yaşama gözlerini yummuştur.

Ünlü yapıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

Coventry Katedrali'nin yıkık göbeğinde yer alan bronz Reconciliation

De Vasconcellos'un ilk profesyonel çalışması 1924 yılında tamamlanan ve Saint Valéry Kilisesi'ne konulan Saint Valéry heykelidir.

Sanatçı II. Dünya Savaşı'nın ardından birçok anıta da imza atmıştır. Aldershot'ta bulunan Prince of Peace (1950) (1998'de onarılmıştır), Edinburgh'daki Canongate Kirk'e adanan The Last Chimera (1950) ve Cumbria'daki St Bees School için yapılmış olan The Hand (1955) bu yapıtlardan birkaçıdır.

De Vasconcellos 1955 yılında St. Pual School öğrencilerinin de yardımıyla Mary and Child adlı heykele imza atmıştır. Yapıt St. Paul Katedrali'nin yeraltı odasında sergilenmektedir.

1959 yılında kendisine St. Martin-in-the-Fields tarafından ödenek bağlanan sanatçı bu yıldan başlayarak her yıl İsa'nın doğumunu simgeleyen heykeller yapma görevini üstlenmiştir. Bu heykeller Londra'daki Trafalgar Meydanı'nda sahnelenen kutlamalarda görücüye çıkarılmıştır.

Bradford Üniversitesi Barış Çalışmaları Fakültesi 1977 yılında de Vasconcellos'un Reunion adlı heykelini satın almıştır. 1994'te yeniden düzenlenen yapıtın adı Reconciliation olarak değiştirilmiştir. Heykelin bronzdan kopyaları II. Dünya Savaşı'nın bitiminin 50. yıldönümü anısına Coventry Katedrali ve Japonya'daki Hiroşima Barış Parkı'nda sergilenmiştir. Belfast'taki Stormont Kalesi'nde de yer alan yapıt, Berlin Duvarı'nı anma törenleri kapsamında kullanılan yeni Alman Parlamentosu'nda da göze çarpmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]