José Craveirinha

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

José João Craveirinha, asıl adı José G. Vetrinha, Mario Vieira olarak da bilinir (d. 28 Mayıs 1922, Lourenço Marques, Portekiz Doğu Afrikası-ö. 6 Şubat 2003, Maputo, Mozambik), Mozambikli gazeteci, öykü yazarı ve şair.

Babası Portekizli, annesi Mozambikli bir Siyah olan Craveirinha, Portekiz'e karşı bağımsızlık savaşı sırasında Frelimo Örgütü'nü ateşli bir biçimde desteklediği için 1966'da hapse atıldı. Siyah şiirinin Mozambik'teki öncülerinden biri oldu. Şiirlerinde eski Afrika geleneklerinin irdelenmesi, Mozambiklerin sürgündeki öbür Afrikalılarla karşılaştırılması ve Afrrika değerlerine dönülmesi üzerinde durdu. Mozambik şiirinde ortaya çıkan bu yeni akıma yerel bir dans şenliğinden esinlenerek “Msaho” adı verildi.

Craveirinha şiirlerinde, Afrika'nın doğal görüntülerine, Afrika dillerine ve hepsinden öte Afrikalıların yöneteceği bir Afrika'ya duyulan özlemi yansıtan imgeler kullandı. Afrika ritim anlayışı ile Portekizcenin genizsil seslerinin birleştirildiği “Eu Sou Carvao” (Ben Kömürüm) adlı şiiri, öfkeli bir insanın sömürgeciliğe karşı çığlığını andırır; Mozambik sözlü anlatım geleneğinin yaygın bir özelliği olan tekrarların ve çekimlerin çeşitli düzeylerde yan yana getirildiği olağanüstü dengeli bir yapı gösterir.

Yapıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle siyasi bir nitelik taşıyan yapıtları çeşitli antolojilerde ve Chigubo (1965), Cantico a un dio di Catrame (1966; Kara Bir Tanrıya Dinsel Şarkı), Karingana ua karingana (1974) ve Cela 1 (1980; 1 No'lu Hücre) gibi kitaplarda toplanmıştır.

Öbür yapıtları arasında Noticias da Beira, O Brado Africano, Vaz de Moçambique ve Caliban sayılabilir.

Mozambikli atlet Maria Mutola bu spor dalına başlamasında etkili oldu.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]