José Bonifácio de Andrada e Silva

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
José Bonifácio de Andrada e Silva

José Bonifácio de Andrada e Silva (1763, Santos-6 Nisan 1838, Niterói, Brezilya), Bağımsızlığın Babası (Patriarca da Independência) diye anılan Brezilyalı devlet adamı. Aynı zamanda uluslararası düzeyde bir doğabilimci ve jeologdur.

Daha öğrenciyken gittiği Portekiz'de 56 yaşına değin kaldı. Coimbra Üniversitesi'nde profesörlük yaptı, Lizbon Bilimler Akademisi'nin daimi sekreteri oldu. 1819'da Brezilya'ya dönerek siyasete atıldı. 1822'de Kral Naibi Dom Pedro'nun (sonradan İmparator I. Pedro) oluşturduğu bakanlar kuruluna başkanlık etti. Pedro'nun, Brezilya'nın bağımsız olması gerektiğine ilişkin düşüncesini destekledi. Bağımsızlık ilanından (7 Eylül 1822) sonra yeni imparatorluğun başbakanı oldu.

1823 Kurucu Meclisi'nde, Pedro'nun Portekizli danışmanlarına karşı başlatılan muhalefete önderlik etti. 1829'a değin sürgünde kaldı. Daha sonra gene I. Pedro'nun yardımına koşarak, onun tahttan çekilmesinden (7 Nisan 1831) sonra bile imparatorluk davası için çalıştı ve genç II. Dom Pedro'ya öğretmenlik etti. 1833'te, siyasi bir entrikaya karıştığı için tutuklandıktan sonra siyasi yaşamdan çekildi.