Joost Lagendijk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Joost Lagendijk Hollanda YeşilSol partisinden Avrupa Parlamentosu üyesi (Yeşiller parlamento grubu) bir Hollandalı siyasetçidir. AP Dış İlişkiler Komitesi üyesi ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu eşbaşkanıdır.

8 Haziran 1957'de Hollanda'nın Roosendaal kentinde doğmuştur. Utrecht Üniversitesinden tarih dalında mezun olmuştur. 1987'de o dönemde mevcut Pasifist Sosyalist Parti'den siyasete atılmış, 1991'e kadarki dönemde partisinin ve diğer üç sol partinin YeşilSol çatısı altında bütünleşmesinde rol oynamıştır. Parti yayın organında ve uluslararası sekretaryasında aktif bir rol oynamış, bu arada profesyonel anlamda yayıncılık sektöründe çalışmayı sürdürmüştür. 1998 Hollanda genel seçimlerinde partisinin seçim kampanyası koordinatörlüğünü üstlenmiştir.

1998'de partisinin kontenjanından Avrupa Parlamentosu'nda bulunan bir parlamenterin başka bir göreve ayrılmasıyla AP üyesi olmuştur. Parlamenterlik döneminin başlangıcından bu yana AP Dış İlişkiler Komitesi bünyesinde bulunmaktadır. İki ayrı komite içinde ve bir dış ilişkiler delegasyonunda (Rusya) da bir süre faaliyet göstermiş ise de, 2004 seçimleri sonrası bu yapılardan ayrılmıştır. 1999'dan günümüze Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu içinde yer almaktadır. 2004'den bu yana da bu komisyonda eşbaşkanlık görevini yürütmektedir.

AB dış politikaları konusunda iki kitabı bulunmaktadır.

28 Ekim 2006 tarihinde gazeteci Nevin Sungur ile evlenmiştir.

17 Ekim 2010 tarihinden itibaren haftalık olarak çarşamba ve pazar günleri Zaman Gazetesi'nde yazıları yayınlanmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]