Jonathan Ive

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Selahattin ilhan (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15.06, 6 Temmuz 2016 tarihli sürüm (→‎Kaynakça: dzn, değiştirildi: <references> → {{Kaynakça}} AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Jonathan Paul Ive
Jonathan Ive (OTRS).jpg
2009 yılında Jonathan Ive
Doğum 27 Şubat 1967
Londra, Birleşik Krallık
Diğer ad(lar)ı Jony Ive
Meslek Apple Baş Tasarım Yöneticisi
Resmî site https://www.apple.com/pr/bios/jonathan-ive.html

Sir Jonathan Paul Ive (d. 27 Şubat 1967, Büyük Londra, Birleşik Krallık), Apple firmasına yaptığı tasarımlarla ünlenen İngiliz tasarımcı.

iPod'dan iPhone'a birçok Apple ürününün tasarımına imza atan Jonathan Ive, firmanın kurucusu olan Steve Jobs tarafından "markanın asıl ruhu" olarak tanımlandı. Apple'ın CEO'su Tim Cook tarafından CDO'luğa (Baş Tasarım Yöneticisi) getirilen[1] Jonathan Ive, dünyada ürünleri en çok satan/kullanılan tasarımcıların başında geliyor.

Hayatı

Gençliği

Jonathan Ive, İngiltere'nin başkenti Londra'nın kuzeydoğusundaki Chingford kasabasında doğdu. Babası, Middlesex Yüksekokulu'nda (sonradan üniversite oldu) ders veren bir gümüş ustasıydı. Ive, ilk tasarım eğitiminin temellerini babasının atölyesinde aldı. Okul yılları sırasında arabalara tutkun olan Ive'ın bu merakı, onu tasarıma iten ilk güdüydü. İlk öğrenimini Chingford Foundation School'da alan Jonathan Ive, sonrasında Stafford'da Walton High School'a gitti. Walton'dan sonra Londra araba tasarımı üzerine bir özel bir eğitim programı sunan Royal College of Art'a kaydolan Jonathan Ive, burada aradığını bulamaz.

Jonathan Ive, günümüzde Northumbria Üniversitesi olarak bilinen Newcastle Polytechnic'e yazılır. Bu dönemde yaptığı işitme cihazı gibi bazı tasarımları Londra'daki ünlü Tasarım Müzesi'nde sergilendi. Okurken kendisine eğitim bursu sağlayan Robert Weaver firmasında staj yaptı. Newcastle Polytechnic'ten en üst seviye dereceyle mezun oldu.

İş hayatı

Kaynakça

  1. ^ Demirel, Fırat. "Jonathan Ive, Apple'da Chief Design Officer oldu". Webrazzi. 18 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2015.