Johnny Guitar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Johnny Guitar
(Dişi Kartal)
Johnny Guitar
Film Posteri
Yönetmen Nicholas Ray
Senarist Roy Chanslor (roman)
Philip Yordan
Oyuncular Joan Crawford,
Sterling Hayden,
Mercedes McCambridge,
Scott Brady
Müzik Peggy Lee
ve Victor Young
Görüntü yönetmeni Harry Stradling Sr.
Dağıtıcı Republic Pictures
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 27.Mayıs.1954
Süre 110 dakika
Dil İngilizce

Johnny Guitar, 1954 yılı yapımı bir Hollywood filmi. Film Türkiye'de 20 Kasım 1956'da önce özgün adıyla gösterime girdi. Ertesi yıl, 29 Mayıs 1957'de ise bu kez Dişi Kartal adıyla yeniden gösterime verildi.[1]

Roy Chanslor'ın aynı adlı romanından Philip Yordan'ın hazırladığı senaryoyu Nicholas Ray filme çekti. Ellili yıllarda ses getiren bir western oldu. Başrollerde Joan Crawford, Sterling Hayden, Mercedes McCambridge, Scott Brady oynadı.

Filmle aynı adı taşıyan tema şarkısı da filmin kendisi kadar büyük bir üne kavuştu. Sözlerini Peggy Lee'nin yazdığı ve bestesi Victor Young'a ait olan "Johnny Guitar" şarkısını filmde Joan Crawford piyano başında söyler gibi yapmış, ama aslında şarkı Peggy Lee tarafından seslendirilmiştir.

"Johnny Guitar", 2008 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Milliyet Gazetesi Arşivi". gazetearsivi.milliyet.com.tr. 1 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2010. 
Film Türkiye'de 20 Kasım 1956'da özgün adıyla (Johnny Guitar) gösterildi. Ertesi yıl, 29 mayıs 1957'de ise bu kez Dişi Kartal adıyla yeniden gösterime verildi. İlanlar Milliyet Gazetesi arşivinden alınmıştır.