John Rykener

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Rykener
Doğum 14. yüzyıl
Milliyet İngiliz
Diğer ad(lar)ı Johannes Richer
Eleanor
Meslek Travesti fahişe
John / Eleanor Rykener'in sorgulamasından notların ilk sayfasının taranması, Guildhall, Londra, Aralık 1394–Ocak 1395

John Rykener, bilinen diğer adlarıyla Johannes Richer veya Eleanor, 14. yüzyılda yaşamış bir travesti fahişe. Genellikle Londra'da Cheapside yakınlarında ve bunun yanı sıra Oxford'da işe çıktı. 1395'te cross-dressing suçlamasıyla yakalandı ve sorguya çekildi. Sorgunun kayıtları, zamanın eşcinsel ilişkiden bahseden tek kanunî belge olarak bugüne kadar ulaştı.

Sorgusu sırasında Rykener; rahipler, keşişler ve rahibeler dahil olmak üzere birçok müşterisinin olduğunu söyledi. Ardından kendisine daha fazla ödeme yaptıkları için rahipleri diğerlerinden daha iyi müşteriler olarak gördüğünü belirtti. Bir Fransisken keşişi kendisine altın yüzük hediye ederken bir Karmelit keşişi ile altı yabancı kendisine on iki pence, yirmi pence ve bir iki şilin hediye etti.[1] John/Elenor Rykener'ın kurgusal bir yeniden yaratımı, Bruce Holsinger'ın 1385'te II. Richard dönemi Londra'sını anlatan A Burnable Book adlı eserinde önemli karakterlerden biri olarak kendine yer buldu.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Halsall, Paul (Mayıs 1998). "The Questioning of John Rykener". Fordham Üniversitesi. 18 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • David Lorenzo Boyd and Ruth Mazo Karras, "The Interrogation of a Male Transvestite Prostitute in Fourteenth-Century London", GLQ: A Journal of Lesbian and Gay Studies 1 (1995): 459-65
  • David Lorenzo Boyd and Ruth Mazo Karras, "Ut cum muliere: A Male Transvestite Prostitute in Fourteenth Century London". In Premodern Sexualities. Edited by Louise Fradenburg and Carl Freccero. (Londra: Routledge, 1996), 99-116

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]