John O'Hara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John O'Hara
John O'Hara cph.3b08576.jpg
Doğum 31 Ocak 1905
Pottsville, Pensilvanya
Ölüm 11 Nisan 1970 (65 yaşında)
Princeton, New Jersey
Meslek Romancı, öykü yazarı, oyun yazarı, senarist, deneme yazarı
Milliyet Amerikan
Tür Kurgu

John Henry O'Hara, (d. 31 Ocak 1905 Pottsville, Pensilvanya - ö. 11 Nisan 1970 Princeton, New Jersey) Amerikalı yazar.

Önceleri kısa öyküleriyle adını duyurdu, sonraları romanları çok satanlar arasına girdi. Toplumun durumu, sınıf farklılıklarını gözlemledi ve sıkça yazdıklarında belirtti. Onun tartışmaya açık kişiliği, toplumsal sorunlara bakışı ve kişisel kızgınlıkları öykücülüğünü gölgede bıraktı. Fran Lebowitz O'na "gerçek F. Scott Fitzgerald" dedi. Çehov'a da benzetilirdi.

Yaşamı ve Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

O'Hara bir doktor çocuğudur. Babası 19 yaşındayken ölmüştür. İstediği okul olan Yale Üniversitesi'ne maddi gücü yetmediğinden, Niagara Üniversitesi'ne gitti. Bu seçimin ezikliği kişiliğini etkiledi ve toplumsal karşıtlığa yol açtı. Gazetecilik yaptı. Yazarlığa da bu dönemde kısa öyküler yazarak başladı. Yazarlığının erken yıllarında film eleştirmenliği ve radyo spikerliğinde de bulundu. Daha sonraları köşeyazarı oldu. İkiyüzden fazla öyküsü gazetelerde yayımlandı.

1934'te ilk romanı olan Samarra’da Randevu yayımlandı. Bu roman çok başarılı oldu ve edebiyatçılar tarafından övgüler aldı. Bunu BUtterfield 8 gibi başarılı romanlar izledi. II. Dünya Savaşı sonrasında savaşla ilgili yapıtlara imza attı.