John Langdon Down

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Langdon Down
John Langdon Down portresi
DoğumJohn Langdon Haydon Down
18 Kasım 1828(1828-11-18)
Torpoint, Cornwall, İngiltere
Ölüm07 Ekim 1896 (67 yaşında)
Teddington, Middlesex, İngiltere
Vatandaşlık İngiltere
Tanınma nedeniDown Sendromunun tanımlanması
Kariyeri
DalıTıp Doktoru
Çalıştığı kurumRoyal London Hospital

John Langdon Haydon Down (18 Kasım, 1828-7 Ekim, 1896) tanımladığı Down sendromu hastalığıyla ve zeka engelli çocuklarla yaptığı çalışmalarla tanımış İngiliz doktor. Down sendromu adını John Langdon Haydon Down'dan almıştır. Soyadı Down, İrlandalı olan babası ve büyük ailesinin soyadıydı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Down, Torpoint, Cornwall'da doğmuştur. 13 yaşındayken eczacı olan babasına yardım etmek için okulu bırakmış, 19 yaşındayken Londra Eczacılar Derneğine üye olmuş ve Michael Faraday'a gazlar üzerindeki çalışmalarında yardımcı olmuştur. Babasının ölümünden sonra Londra'da tıp okuluna 25 yaşındayken girmiştir. Buradan 1858 yılında mezun olmuştur.

Earlswood Hastanesi'nde doktor olarak çalışmış ve 1859'da Londra Hastanesine atanmıştır. Burada ve Londra Tıp Fakültesinde çeşitli konferanslar vermiştir. Daha sonra Earlswood Akıl Hastanesi'nde çalışmaya başlamıştır.

Down sendromu[değiştir | kaynağı değiştir]

Earlswood Akıl Hastanesi'nde olduğu bu sürede öğrenme yetersizlikleri üzerine çalışma modelini yaratmıştır. Bazı zeka geriliği ile ilgili yayınları ve sınıflandırmalarını yapmıştır. Londra'da olduğu dönemde zekası düşük çocuklar hakkında bazı yayınlar yaparak bu konudaki araştırmaların öncüsü olmuştur. 1887'de verdiği bir konferansta "Mongolizm" dediği Down sendromunu tanımlamıştır.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Down, 1890'da çok kere grip nöbetlerine tutulmuş ve hiçbir zaman tam olarak iyileşmemiştir. Bir sabah kahvaltısı sırasında yığılmış ve 10 dakika sonra evinde ölmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]