John Ehrlichman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
John Ehrlichman in 1969.png

John Ehrlichman (20 Mart 1925, Tacoma, Washington-14 Şubat 1999, Atlanta, ABD), ABD'li siyaset adamı. Richard Nixon yönetimi sırasında içişleriyle görevli başkan yardımcılığı yapmıştır. Watergate Skandalı'ndaki rolüyle tanınır.

Çocukluğu ve gençliği Washington ile California'da geçti. Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra, 1943'te ABD Kara Kuvvetleri Hava Birliği'ne katıldı. 1945'te üsteğmen rütbesiyle ordudan terhis oldu. 1948'de Los Angeles'taki California Üniversitesi'nden (UCLA) mezun olduktan sonra 1951'de California'daki Stanford Üniversitesi'nde hukuk öğrenimi gördü. Daha sonra ortaklarıyla birlikte Seattle'da bir hukuk bürosu kurdu.

1969'da Richard Nixon'ın içişleri danışmanlığına atandı. H. R. Haldeman ile birlikte, başkanı kamuoyundan ve hükümetin öbür üyelerinden kopartmaya çalıştı. Saray muhafızları olarak anılan bu ikili, başkanın adına kullandıkları yetkiyle hükümetin her kademesinden edindikleri bilgiyi kendilerinde topluyordu.

Nixon yönetiminin ilk yıllarında Ehrlichman, siyasal istihbarat sağlamak ve bu istihbarattaki sızıntıları önlemek amacıyla "tesisatçılar" ("The Plumbers") olarak bilinen bir grup oluşturdu. Bu grup, Pentagon Belgeleri'ni The New York Times gazetesine veren Daniel Ellsberg hakkında olumsuz bilgi toplamak amacıyla, Ellsberg'in psikiyatrının bürosundan bazı belegeler çaldı. 17 Haziran 1972'de "tesisatçılar" grubunun beş üyesi Demokrat Parti Ulusal Komitesi'nin Watergate'teki merkezinde tutuklandı.

Başlangıçta Beyaz Saray'ın da suç ortaklığı yaptığını itiraf eden Ehrlichman, daha sonra olayı örtbas etmeye çalışanların başınd ayer aldı. Olaydaki sorumluluğu açığa çıkınca 30 Nisan 1973'te Nixon'un üst düzey yöneticileri H.R. Halderman ve John Ehrlichman ile Adalet Bakanı Richard Kleindienst skandal nedeniyle istifa ederken, Beyaz Saray Danışmanı John Dean'in görevine son verildi.[1] Bir yıl sonra, komplo kurmak, yalancı tanıklık yapmak ve adaletin yerine getirilmesini engellemek suçlarıyla mahkemeye verildi ve 2.5'la 5 yıl arasında hapis cezasına mahkûm oldu. Hapiste 18 ay yattıktan sonra Nisan 1978'de salıverildi.

Ehrlichman, Nixon yönetiminde başkan yardımcısı olarak edindiği deneyimleri, yazdığı çeşitli kitaplarda anlattı: The Company (1976; Şirket, 1978), The Whole Truth (1979; Beyaz Saray, 1981) ve Witness to Power: The Nixon Years (1982; İktidara Tanıklık: Nixon Yılları).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]