Johannes Kolmodin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Johannes Axel Kolmodin
Johannes Kolmodin.jpg
Doğum 22 Şubat 1884(1884-02-22)
Bromma
Ölüm 9 Ekim 1933 (49 yaşında)
Addis Ababa
Meslek dilbilimci ve diplomat
Johannes Kolmodin, Stockholm'den Sophie Wallin ve Etiyopya'dan misyoner papazı Tewelde Medhen, Habeş kostümleri içinde. Karlstad, 1910.

Johannes Axel Kolmodin , (22 Şubat 1884 Bromma - 9 Ekim 1933 Addis Ababa), İsveçli bir dilbilimci ve diplomattır .

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Johannes Kolmodin, önde gelen bir teolog ve misyon lideri olan Adolf Kolmodin ile eşi Nelly von Post'un oğluydu ve ilahi yazarı Israel Kolmodin ile aynı rahip aileye mensuptu ve Hampus von Post'un kuzeniydi. Diğerlerinin yanı sıra Rudolf Kolmodin ve Gustaf Kolmodin'in erkek kardeşiydi.

Babasının mesleği ve yaşam tarzı sayesinde, Doğu araştırmaları, Yunan ve Sami dilleri ile ilgili çağdaş akademik araştırmalarla erken temas kurdu. 1901'de Uppsala Üniversitesi'ne kaydolduğundan itibaren Juvenal Tarikatı'nda aktif hale geldi ve bilimsel taahhüdünde Sven Hedin, Harald Hjärne, Sven Lidman ve Adrian Molin ile yakınlaştı .

Sekiz yıllık eğitimin ardından Kolmodin, Evangeliska Fosterlandsstiftelsen'in Doğu Afrika'daki misyon çalışmasına bir teftiş gezisi yaptığında babasına eşlik etti. Kolmodin, Doğu Afrika'da bulunduğu süre boyunca diller ve folklor okudu ve Türkçe öğrenmeye başladı. Etiyopya'dan sonra İstanbul'da arşiv çalışmaları yaptı, Berlin'de Türkçe çalışmalarına devam etti, 1914'te doktorasını aldı ve 1914-1921'de Uppsala'da Sami dillerinde doçentlik yaptı.

1917'de, esasen Demirbaş Şarl ile ilgili materyali incelemek amacıyla İstanbul'a döndü. 1920'de fahri ataşe olarak tercümanlığa atanarak şehirde kaldı; birkaç kez geçici maslahatgüzardı. 1923'ten itibaren Elçilik Sekreteri ve 1928-1931 arasında Elçilik Birinci Sekreteri unvanını aldı. İsveç'in "son tercümanı" olarak anıldı.[1]

Kolmodin'in tarih çalışmalarında Arthur Stille ve Ahmet Refik ile işbirliği yaptı, ancak Başpiskopos Nathan Söderblom'un desteğine rağmen sonuçlar büyük ölçüde yayınlanmadı. Bir başka merkezi araştırma alanı, İstanbul tarihine damgasını vuran Rum Ortodoks Kilisesi ile İslam'ın buluşmasıydı.

Kolmodin, 1924'te Veliaht Prens Ras Tafari'nin (Haile Selassie ismi ile daha sonra imparator oldu) bir İsveç devlet ziyareti sırasında portresini görmesi ve ondan siyasi danışman olarak istemesinin ardından tekrar Etiyopya'da kaldı. Etiyopya'da kendisine daha sonra Elçilik Meclis Üyesi unvanı verildi. Daha sonra Haile Selassie'nin hizmetine girdi. Kolmodin sayesinde, Etiyopya dış servisi İsveç gibi organize olmaya başladı. Kolmodin 1933'te öldü.[2] Haziran 1934'te Uppsala'da tören ile gömüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Özdalga, Elisabeth (ed.) (2006): The Last Dragoman: The Swedish Orientalist Johannes Kolmodin as Scholar, Activist and Diplomat. Transactions, Vol. 16, Swedish Research Institute in Istanbul, Istanbul: Kitap Yayınevi.
  2. ^ Dagens Nyheter 9 juni 1934 sid.10