Johannes Benzing

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16.20, 4 Mart 2016 tarihli sürüm (→‎Hayatı: düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Johannes Benzing, (d. 13 Ocak 1923 - ö. 26 Mart 2001) Çuvaşça ve Tunguzca üstüne çalışmalarıyla tanınan Alman Türkolog ve diplomat.

Hayatı

Johannes Benzing, 13 Ocak 1913 tarihinde Güney Almanya'nın Kara Ormanlar bölgesi yakınındaki Schwenninge kasabasında doğdu.[1] Lise öğreniminden sonra dile yatkınlığını keşfeden Benzing, 1936'da Berlin Üniversitesi'nde Richard Hartmann, Hans Heinrich Schaeder, Walther Björkman, türkolog Annemarie von Gabain ve Moğol dilleri uzmanı Erich Haenisch ile Avrasya dilleri üzerine çalışmaya başladı. Ünlü Kazan Tatar lideri Ayaz İshaki'nin kızı Saadet İshaki Çağatay'dan Tatarca'yı öğrendi. 1939'da doktorasını Türkmence'nin eylem çekimleri üzerine yazdığı "Über die Verbformen im Türkmenischen" teziyle aldı.

Türkmence'deki eylem yapısı üzerine doktora çalışması yaptı. II. Dünya Savaşı sırasında işsiz kalan Benzing, Alman Dışişleri Bakanlığı'nda dil uzmanı olarak görevlen­dirildi. Savaştan sonra Paris'e yerleşti ve 1950-55 arasında benzer bir görevle Fransız Dışişleri'nde görev aldı. Bu dönem Fransa'daki oryantalistlerle ilişki kuran Johannes Benzing, 1953 yılında Mainz kentinde kurulan Fen Edebiyat Akademisi'nin Şarkiyat kürsüsünde çalışmaya başladı.

1955'de yeniden Alman dışişleri için çalışmaya başlayan Johannes Benzing, 1955'te Almanya İstanbul Konsolosluğu'nda kültür ataşesi olarak göreve başladı. Diplomatik görevinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat FakültesiTürkoloji bölümünde ders verdi. Eşzamanlı olarak Mainz ve Tübingen şehirlerindeki üniversitelerde de Türkoloji dersleri verdi.

Eserleri

  • Kleine Einführung in die Tschuwaschische Sprache (Çuvaş Diline Küçük Kılavuz)(1943)
  • Kumukische (Kumukça),
  • Das Baschkirsche (Başkırtça),
  • Das Tcshuwaschische (Çuvaşça)

Kaynakça

  1. ^ "Johannes Benzing". Glottopedia. 15 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2014.