Johann Nepomuk Hiedler

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Johann Nepomuk Hiedler, aynı zamanda Johann Nepomuk Hüttler olarak da bilinir (19 Mart 1807 – 17 Eylül 1888), anne tarafından büyük büyükbabaydı[1] ve muhtemelen Adolf Hitler'in baba tarafından büyükbabasıydı.[2][3]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Johann Nepomuk Hiedler, Martin Hiedler (1762-1829) ve Anna Maria Göschl'ün (1760-1854) çocuğu olarak doğdu.[4] İlk iki adı Bohemyalı Aziz Johann von Nepomuk'un adıyla aynıdır. Bazıları bu ismi Nepomuk'un (ve dolayısıyla torunu Adolf Hitler'in) Çek soyuna sahip olduğunun kanıtı olarak görmektedir. Bununla birlikte, Johann von Pomuk / Johann Nepomuk, hem Çek hem de Alman etnik kökenine sahip Bohemyalılar için önemli bir azizdi. Nepomuk bu nedenle, yalnızca genel olarak Bohemya ile veya Johann Nepomuk adlı başka biriyle bir ilişkiye işaret edebilir.

Nepomuk nispeten müreffeh bir çiftçiydi ve kendisinden on beş yaş büyük olan Eva Maria Decker (1792-1873) ile evlendi. 19 Ocak 1830'da Eva Hiedler Johanna'yı doğurdu. Yasal olarak, aslında Alois'in doğal babası olabilecek gezici bir değirmenci olan kardeşi Johann Georg Hiedler'in üvey oğlu olan Alois Schicklgruber'in (daha sonra Alois Hitler) üvey oğluydu.

Johann Nepomuk, Alois'in çocukluğunda gayri resmi olarak Alois'i evlat edindi. Aslında Alois'in gerçek babası olması mümkündür, ancak evliliği nedeniyle bunu kamuoyuna açıklayamamıştır. Bu nezaketin bir başka ve belki de daha basit açıklaması, Nepomuk'un on yaşındaki Alois'e acımış olmasıdır, çünkü Alois'in üvey babasının mesleği geziciydi ve annesi Maria, Alois 10 yaşındayken ölmüştür.

Nepomuk, Alois'e hayatının önemli bir kısmını biriktirdi. Nepomuk'un torunu Klara, Alois'in ikinci karısının ölümünden sonra 1885'te evlenmeden önce Alois ile uzun süreli bir ilişki yaşadı. Klara, 1889'da Adolf Hitler'i doğurdu.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Adolf Hitler'in annesi Klara'ydı ve Klara'nın annesi Johanna'ydı. Johanna ve kız kardeşi Walburga, Johann Nepomuk ve eşi Eva Maria Decker Hiedler'in çocuklarıydı.
  2. ^ Marc Vermeeren. De jeugd van Adolf Hitler 1889-1907 en zijn familie en voorouders. Soesterberg, 2007, 420 blz. Uitgeverij Aspekt. 90-5911-606-2.
  3. ^ See the Hitler family trees (online and others) shown and cited in article on Johann Georg Hiedler.
  4. ^ See, e.g., Adolf Hitler's online family tree at about.com, Online Family Tree 30 Ocak 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Family trees can also be found in various Hitler biographies; see, e.g., Toland, pp. 10–11; Kershaw, p. 5.