Johann Joachim Becher

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Johann Joachim Becher
Jjbecher.jpg
Johann Joachim Becher
Doğum 6 Mayıs 1635
Speyer, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu
Ölüm Ekim 1682

Johann Joachim Becher, Alman fizikçi, simyacı ve bilgin. Filojiston[1] teorisinin ve Alman merkantilizminin geliştiricisidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Becher Speyer’de doğdu. Babası Protestan kilisesinde papazdı ve öldüğünde Becher henüz çocuktu. Annesi ve iki kardeşiyle kalakaldı. On üç yaşında ailesine yardım etmek için çalışmaya başladı ve birkaç el becerisini geliştirdi. Çalışmalarına gecelerini adadı ve az da olsa para kazanmaya başladı. 1654 yılında, on dokuz yaşındayken Salzthal’s Tractatus de lapide trismegisto adlı kitabını yayınladı.

Çalışma hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1657 yılında, başpiskopos tarafından seçilerek Mainz Üniversitesi'e tıp profesörü ve doktor olarak atandı. 1660 yılında Metallurgia’yı yayınladı ve gelecek yıl da içinde 10,000 kelimeyi barındıran Character pro notitia linguarum universali adlı kitabını evrensel bir dil olarak kullanılması amacıyla yayınladı. 1663’te ise hayvanları, bitkileri ve mineralleri anlatan Oedipum Chemicum kitabı yayınlandı. 1666’da Viyana Ticaret Odası'nın danışmanlığına getirildi ve I. Leopold’un başbakanının güçlü desteğini elde etti. İmparatorluk görevi nedeniyle Hollanda’ya gönderildi. Burada on gün içinde Methodus Didactica’yı yazdı bu kitabı da Regeln der Christlichen Bundesgenossenschaft, Politischer Discurs von den eigentlichen Ursachen des Auf- und Abnehmens der Städte ve Länder und Republiken takip etti. 1669 yılında Physica subterranea’yı yayınladı ve aynı yıl Hollanda’daki West İndia Company Guyanasını elde etmek için Hanau’nun nüfus sayımıyla meşgul oldu. Bu arada Bavyera’ya doktor seçmenliği için atandı ancak 1670 yılında Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’da kurulacak ipek fabrikasının danışmanlığını yapma ve Ren ile Tuna nehirlerini birleştirecek olan kanal projesini planlamak için yeniden Viyana’ya döndü.

Seyahatleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1678’de İngiltere’ye gitti ve Prens Rupert’in isteği üzerine madenleri ziyaret etmek amacıyla İskoçya’ya geçti. Ardından aynı amaç için Cornwall’a gitti ve orada bir yıl geçirdi. 1680 yılının başında Huygens'i onur ödülünden mahrum bırakmak için sarkaçla zamanın ölçümü hakkında Royal Society’e bir bildiri sundu. 1682’de Londra’ya geri döndü ve orada Chymischer Glücks-Hafen, Oder Grosse Chymische Concordantz Und Collection ve Von funffzehen hundert Chymischen Processen’i yazdı. Aynı yıl ekim ayında hayatını kaybetti.[2][3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]