Joe Henderson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Joe Henderson
Henderson, Neil Swainson ve Jon Ballantyne ile birlikte
Genel bilgiler
Doğum 24 Nisan 1937(1937-04-24)
Lima, Ohio, A.B.D
Ölüm 30 Haziran 2001 (64 yaşında)
San Francisco, California, A.B.D
Tarzlar
Meslekler Müzisyen
Çalgılar Saksafon
Etkin yıllar 1955–1998
Müzik şirketi
İlişkili hareketler

Joe Henderson (24 Nisan 1937 - 30 Haziran 2001) Amerikalı bir caz saksafon sanatçısıydı. Kırk yılı aşan kariyerinde Henderson, zamanının önde gelen Amerikalı müzisyenlerin birçoğuyla çaldı ve Blue Note, Milestone ve Verve dahil olmak üzere birçok önemli plak şirketi ile kayıt yaptı.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Erken yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ohio, Lima'da doğan sanatçının on dört kardeşi vardı. Ailesi [1] ve ağabeyi James T. tarafından müzik eğitimi alması için cesaretlendirildi. İlk albümünü onlara adadı. Müzik ilgi alanları arasında davul, piyano, saksafon ve beste yazarlığı vardı. Kenny Dorham'a göre, Henderson'a iki yerel piyano öğretmeni ona piyano hakkında eğitim verdi.[2] Parker, sanatçının en büyük ilham kaynağı oldu. Saksafona ilk yaklaşımı lisede Herbert Murphy'nin vesayeti altındaydı. Bu süre zarfında okul grubu için birkaç beste yazdı.

Sanatçı, 18 yaşına geldiğinde 1950'lerin ortalarında Detroit caz sahnesinde çaldı ve New York City yıldızlarını ziyaret etti. Wayne State Üniversitesi'nde flüt ve bas derslerine katıldı, Teal Müzik Okulu'ndaki ünlü öğretmen Larry Teal' in rehberliğinde saksafon ve kompozisyon becerilerini daha da geliştirdi. 1959'un sonlarına doğru ilk grubunu kurdu.[2] Wayne Eyalet Üniversitesi'ne vardığında çok fazla Lester Young solosu yazıp ezberlemişti ve bundan dolayı profesörleri onun mükemmel bir perdeye sahip olduğuna inanıyorlardı. Sanatçı ayrıca Kentucky Eyalet Koleji'nde müzik dersleri aldı. Henderson' ın kolejdeki sınıf arkadaşları arasında Yusef Lateef, Barry Harris ve Donald Byrd vardı .[3]

Henderson, UNAC tarafından on kişilik bir orkestra ve Jimmy Wilkins' in yerel dans grubu tarafından gerçekleştirilen "Swings and Strings" paketi için bazı düzenlemeler yazmak üzere görevlendirildi.[2]

Erken kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Henderson, 1960 - 1962 yılları arasında ABD ordusundaydı. önce bir ordu yetenek gösterisinde yarıştı ve birinciliği kazandı. Paris'teyken Kenny Drew ve Kenny Clarke ile tanıştı. Daha sonra askerliğini tamamlamak için Maryland'e gönderildi. 1962'de ayrıldı ve New York'a taşındı. İlk olarak kendisi için paha biçilmez bir rehber olan trompetçi Kenny Dorham ile saksafoncu Junior Cook'un evinde tanıştı.[1]

Sanatçı, Horace Silver'ın grubuna katıldı. Silver'ın grubundan 1966'da ayrıldıktan sonra serbest çalışmaya devam etti ve aynı zamanda Dorham ile büyük bir gruba ortak oldu. Grup için yaptığı düzenlemeler 1996'da Joe Henderson Big Band ( Verve ) piyasaya sürülene kadar kayıt altına alınmadı.

Blue Note kayıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

1963'ten 1968'e kadar Henderson, kendi adı altında piyasaya sürülen beş albüm ile birlikte Blue Note için yaklaşık 30 albümde yer aldı.

Milestone kayıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

1967'de Orrin Keepnews'in yeni gelişen Milestone plak şirketi ile anlaşmak, Henderson'ın kariyerinde yeni bir sayfa açtı. 1967'den 1968'e kadar Caz İletişimcileri'ni Freddie Hubbard ile birlikte yönetti. Henderson ayrıca Warner Bros. için Hancock'un Fat Albert Rotunda'da yer aldı. Bu süre zarfında Henderson, caz-funk füzyonu, stüdyo overdubbing ve diğer elektronik efektleri denemeye başladı. Power to the People, In Pursuit of Blackness ve Black Narcissus gibi şarkı ve albüm isimleri, son albüme 1947'deki Powell ve Pressburger filminin adını verdi.

1971'de Blood, Sweat & Tears ile kısa bir ilişki kurduktan sonra Henderson, San Francisco'ya taşındı.

Kariyerinin sonları ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ara sıra Echoes of an Era, Griffith Park Band ve Chick Corea ile çalışmasına rağmen, Henderson 1980'ler boyunca çalışmalarını genelde baş sanatçı olarak sürdürdü. Başarılı ve üretken besteci olan Henderson, daha önceki bestelerine odaklanmaya başladı.

Albümler (basta Ron Carter ve davulda Al Foster ) Sonny Rollins'in 1957'de kullandığı tenor üçlü formunu aynı plak şirketi için kendi canlı Vanguard albümlerinde yeniden ziyaret etti.

Albümler (basta Ron Carter ve davulda Al Foster ) Sonny Rollins'in 1957'de kullandığı tenor üçlü formunu aynı plak şirketi için kendi canlı Vanguard albümlerinde yeniden ziyaret etti. Henderson, önümüzdeki yedi veya sekiz yıl için temel repertuvarını oluşturdu ve Thelonious Monk'un "Bana Şimdi Sor" adlı şarkısının imzası olan bir balad özelliği haline geldi.

İtalyan plak şirketi Red Records için canlı bir üçlü set olan "Joe Henderson'la Bir Akşam'ın (Charlie Haden ve Foster'ın yer aldığı) yayınlanmasından sonra Henderson büyük bir kariyer değişikliği yaşadı. Verve onu fark etti ve 1990'ların başında onunla anlaşma sağladı. Bu şirket, Henderson'ı çağdaş caz sahnesinin ön saflarında daha başarılı bir şekilde konumlandırdı. 1992 'geri dönüş' albümü Lush Life: The Music of Billy Strayhorn, ticari ve eleştirel bir başarıydı ve ardından Miles Davis, Antonio Carlos Jobim ve George Gershwin operası Porgy ve Bess'in bir yorumuyla anma albümleri izledi.

Çok fazla sigara kullanan sanatçı[4], 30 Haziran 2001'de, amfizemle uzun bir savaş verdikten sonra, San Francisco, California'da kalp yetmezliği sonucu 64 yaşında hayatını kaybetti.[5]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Joe Henderson' un diskografisi.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Jazz great Henderson gets musical start in Lima - the419". web.archive.org. 6 Şubat 2015. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2021. 
  2. ^ a b c Original liner notes to Page One by Kenny Dorham
  3. ^ Mel Martin, Interview with Joe Henderson 5 Temmuz 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., in The Saxophone Journal, March/April 1991. Retrieved April 24, 2007.
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2022. 
  5. ^ Scott Yanow, Allmusic Biography Retrieved June 25, 2009.
  6. ^ "Joe_Henderson_discography". 24 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]