Joaquín Turina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Joaquín Turina

Joaquín Turina (9 Aralık 1882, Sevilla-14 Ocak 1949, Madrid, İspanya), 20. yüzyıl İspanyol müziğinde ulusal öğelerin gelişmesine katkıda bulunmuş İspanyol besteci.

Sevilla ve Madrid'de öğrenim gördükten sonra 1905'te Paris'e giderek Moritz Moszkowski'den piyano ve Vincent D'Indy'den kompozisyon dersleri aldı. Fransız müzik üslubu temelinde eğitilmiş olmakla birlikte, orada Isaac Albéniz'in özendirmesiyle bestelerini İspanyol müziğinin öğeleriyle dayandırmaya yöneldi. Keman ve piyano için Sonata Española 'yı (İspanyol Sonatı) ve La procesión del rocío (Çiğ Tanesinin Doğuşu) (1912) adlı senfonik şiiri yazdı. 1914'te İspanya'ya döndü.

Pitoresk ağırlıklı yapıtlarında, özellikle de Sinfonía Sevillana (1920; Sevilla Senfonisi), ses ve orkestra için Canto a Sevilla (1927; Sevilla Şarkısı) ve Rincones sevillanos (Sevilla Köşeleri) ile La leyenda de la Giralda (Giralda Efsanesi) gibi piyano minyatürleri albümlerinde esin kaynağını önemli ölçüde doğduğu kentten aldı. Son derece başarılı, sayısız şarkı besteleyen Turina ayrıca Margot (1914) ve Jardín de Oriente (1923; Şark Bahçesi) adlı iki opera, fon müzikleri ve oda müziği yapıtları yazdı. Özellikle orkestra için Danzas fantásticas (1919; Fantastik Danslar) ile yaylı çalgılar dörtlüsü ya da orkestrası için La Oracíon del torero (1925; Fenercinin Duası) adlı çalışmaları halk arasında çok sevildi. Madrid'de yayımlanan El Debate gazetesinde eleştiri yazıları yazan Turina, ayrıca kısa bir müzik ansiklopedisi yayımladı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]