İçeriğe atla

Joachim Patinir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Joachim Patinir
Aegidius Sadeler tarafından çizilmiş portresi.
Genel bilgiler
Doğum adıJoachim Patinir
Doğum1480
Dinant ya da Bouvignes
Ölüm5 Ekim 1524
UyrukFlemen
AlanıResim, Baskı
Katıldığı akımlarRönesans
İmzası

Joachim Patinir ya da de Patiner (d. 1480- ö. 5 Ekim 1524), Flaman rönesans ve manzara ressamıdır. Muhtemelen ressam Herri met de Bles'in amcasıdır, takipçileri panoramik kuzey Rönesans manzara üslubunu oluşturmuşlardır.

Kısa tanıtım

[değiştir | kaynağı değiştir]
Mesih'in Vaftizi, Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Aslen, bugün Belçika sınırları içerisinde yer alan Dinant ya da Bouvignes'lidir. 1515 yılında Anvers ressamlar loncası olan Saint Luke Loncası'na katıldı. Loncaya aynı zamanda katıldığı Gerard David ile birlikte Brugge'de çalışmış olabilir. 1511'de David ve Adrien Ysenbrandt ile birlikte Cenova'ya seyahat ettiklerine inanılır.

1521'de arkadaşı Albrecht Dürer ikinci evliliğini yaparken Patinir'e kendi portresini yaptırdı. Dürer, Patinir'i "der gute Landschaftmaler" (iyi manzara ressamı) olarak tanımlar. Pek çok çalışması, kendi zamanında (başka bir Flaman geniş manzara ressamı olan Hieronymus Bosch'un eserlerine kadar) önceki neslin resimlerine göre alışılmadık şekilde büyüktü. Patenir'in muazzam manzaraları, ilk örneklerinden Flight into Egypt'ın olduğu gibi doğa gözlemleriyle şiirsel kurgunun kombiyonasyonudur. Eserlerindeki etkileyici kaya figürleri, memleketi Dinant'taki kaya kütlelerinin daha da olağanüstü şekilde resmedilmiş versiyonlarıdır. Sanatçı, resmettiği manzaraların uzak kısımlarında, karartma tekniği için mavi ve yeşil tonlarını kullanarak mesafe duygusunu öne çıkartır.