Jimmy Key

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jimmy Key
Endüstri Hazır Giyim
Kurucu Sun Tekstil
Genel merkezi ,
Hizmet verilen alan(lar) Tüm Dünya
Kilit kişiler Şükrü Ünlütürk
Ürün Giyim
Gelir artış 10 milyon $ (2011)
Sahibi Sun Holding
Çalışan sayısı 500+
Web sitesi jimmykey.com

Jimmy Key kısa ismiyle J Key, Sun Holding bünyesinde bulunan 50'yi aşkın mağazası bulunan İzmir merkezli mağazalar zinciri.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren Jimmy Key, 1997 yılında İzmir'de bulunan Sun Tekstil firması tarafından kuruldu. H&M, Adidas, Zara gibi uluslararası giyim şirketlerine üretim yapan Sun Tekstil, kendi markasını oluşturmak amacıyla harekete geçerek çalışmalara başladı. Firma İtalyan bir reklam ajansının önerisiyle ve hedef kitlesine uygun olduğu için oluşturulan markaya Jimmy Key ismini verdi ve kullanmaya başladı.[1]

Farklı yaş gruplarına hitap edebilmek için birçok koleksiyon oluşturan şirket yurt içi ve yurt dışı satış noktaları oluşturdu. Tüm bu yatırımların ardından gelirlerini önemli miktarda arttıran Jimmy Key, 2011 yılı sonu itibarı ile 10 milyon $ ciroya ulaştı.[2]

Mağazalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de 52 Jimmy Key mağazası bulunmaktadır.[3]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sun Tekstil'in, yarattığı Jimmy-Key". yeniasir.com.tr. 1 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2012. 
  2. ^ "UKRAYNA'DA BÜYÜYOR". patronlardunyasi.com. 1 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2012. 
  3. ^ "Jimmy Key Mağazaları". jimmykey.com. 16 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Kasım 2022.