Jim Yong Kim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Jim Yong Kim, 2013

Jim Yong Kim (d. 8 Aralık 1959, Seul, Güney Kore), Koreli-Amerikalı hekim ve Dartmouth Koleji'nin 17. Başkanıdır. Jim Yong Kim eski Harvard Tıp Okulu'nda Küresel Sağlık ve Sosyal Tıp Anabilim Dalı Başkanı, eş-kurucusu ve yöneticisi oldu. 2 Mart 2009 tarihinde Kim, Ivy League kurumunun ilk Asyalı-Amerikalı başkanı oldu. Dartmouth Kolejin'nde resmen 1 Temmuz 2009 tarihinde başkan olarak seçildi.

23 Mart 2012 günü, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Dünya Bankası'nın bir sonraki başkanı olarak Kim'in aday olacağını duyurdu. Kim Dünya Bankası başkanlığına 16 Nisan 2012'de seçildi ve 1 Temmuz'da göreve başladı. ABD hükümeti, görev süresi Temmuz 2017'de dolacak Kim'i ikinci başkanlık dönemi için yeniden aday gösterdi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jim Yong Kim, beş yaşında ABD'ye ailesiyle birlikte taşındı ve Iowa'da Muscatine'de büyüdü. Babası, Iowa Üniversitesi'nde diş hekimliği öğretti, annesi felsefe doktorasını aldı. Jim Yong Kim sosyal bilimlerde Harvard Üniversitesi deneysel MD / Doktora programının ilk kayıtlı olanların arasındaydı. Tıp eğitimi alan, küresel sağlık ve gelişim alanında önemli bir yere sahip Kim, AIDS ve veremle mücadelede önemli görevler üstlenmiş bir kişi ve bu alanlarda geniş deneyimi bulunmaktadır. Ayrıca Brown Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nde eğitim alan Kim, küresel sağlık örgütü Partners in Health'in kuruculuğunu yaptı ve Dünya Sağlık Örgütü'nün HIV/AIDS bölümünün direktörlüğü görevini üstlendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Jim Yong Kim İngilizce Wikipedia maddesi
Önce gelen
James Wright
Dartmouth Koleji Başkanı
2009–2012
Sonra gelen
TBD
Önce gelen
Robert Zoellick
Dünya Bankası Grubu Başkanı
Seçildi

2012–günümüz
Görevde