Jet Set Radio

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jet Set Radio
Geliştiriciler
  • Smilebit

BlitWorks (HD)

YayımcıSega
YönetmenlerMasayoshi Kikuchi
YapımcıKawagoe Takayuki
TasarımcıHosokawa Kazuki
SanatçıRyuta Ueda
Besteciler
SeriJet Set Radio
PlatformlarDreamcast, Java ME, Game Boy Advance, PlayStation 3, Windows, Xbox 360, PlayStation Vita,[1] iOS,[2] Android[2]
Çıkış29 Haziran 2000
TürlerPlatform, aksiyon, spor
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Jet Set Radio (Japoncaジェット セット ラジオ Jetto Setto Rajio) veya Kuzey Amerika'da Jet Grind Radio, 2000 yılında Smilebit tarafından geliştirilen ve Sega tarafından yayınlanan aksiyon video oyunudur. Oyun, 29 Haziran 2000 tarihinde Dreamcast için piyasaya sürüldü. Oyunda, oyuncu bir gençlik çetesinin bir üyesini kontrol etmekte olup Tokyo'yu geçmek için paten kullanıp grafiti püskürtmekte ve yetkililerden kaçmaktadır.

Oyunun geliştirilmesine, Ryuta Ueda'nın sanatçılığı Masayoshi Kikuchi'nin yönetmenliği ile başlandı ve 90'ların sonlarında Japon pop kültüründen, PaRappa the Rapper ritim oyunu ve Fight Club filmindeki kuruluş karşıtı temalardan ilham alındı.[3] Ortamlar, Eric Haze de dahil olmak üzere sanatçılar tarafından tasarlanan grafiti ile Shibuya ve Shinjuku'ya dayanmaktaydı. Takımın ağırlıklı olarak anime ya da mangaya benzeyen Sega oyunlarına duyduğu hayal kırıklığına karşılık olarak geliştirilen, gölgeli bir sanat tarzı kullanan ilk oyundu.

Jet Set Radio, grafikleri, müzikleri ve oynanışı ile beğeni kazandı. Birkaç ödül kazandı ve birçokları için aday gösterildi. Vicarious Visions tarafından geliştirilen Game Boy Advance sürümü, 2003 yılında Japonya'da cep telefonları için sürümleriyle birlikte piyasaya sürüldü. 2012 yılında Jet Set Radio, Xbox 360, PlayStation 3 ve iOS için dijital olarak yeniden yayımlandı, ardından Windows, PlayStation Vita ve Android için de yayınlandı. 2002'de Xbox için bir devamı olan Jet Set Radio Future yayınlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Jet Set Radio coming to Vita too - first screens". Computer and Video Games. 25 Mayıs 2012. 29 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2019. 
  2. ^ a b "Jet Set Radio skates its way to iOS and Android, available starting today for $5". Engadget. 29 Kasım 2012. 2 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2019. 
  3. ^ "Behind The Scenes: Jet Set Radio". GamesTM. 7 Ocak 2011. s. 1. 20 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]