Jerome Powell

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jay Powell
Powell (2012)
16. FED Başkanı
Görevde
Makama geliş
5 Şubat 2018
Başkan Donald Trump
Joe Biden
Yardımcı Richard Clarida
Yerine geldiği Janet Yellen
FED Yönetim Kurulu Üyesi
Görevde
Makama geliş
25 Mayıs 2012
Başkan Barack Obama
Donald Trump
Joe Biden
Yerine geldiği Frederic Mishkin
Kişisel bilgiler
Doğum Jerome Hayden Powell
4 Şubat 1953 (1953-02-04) (68 yaşında)
Washington, D.C., ABD
Partisi Cumhuriyetçi Parti
Evlilik(ler) Elissa Leonard
Çocuk(lar) 3
Bitirdiği okul Princeton Üniversitesi (BA)
Georgetown Üniversitesi (JD)

Jerome Hayden "Jay" Powell (d. 4 Şubat 1953; Washington D.C.), Federal Rezerv Sistemi'nin 16. başkanıdır. 2012'de Başkan Barack Obama tarafından Federal Rezerv Yönetim Kurulu'na ve 2018'de Başkan Donald Trump tarafından FED başkanlığına aday gösterildi. İki adaylık da Amerika Birleşik Devletleri Senatosu tarafından onaylandı.[1][2] Başkanlığı sırasında Donald Trump tarafından hem eleştirildi hem de övüldü.

Powell, FED Başkanı olarak güçlü teorik makroekonomik görüşlere sahip olmak yerine, Capitol Hill ile yakın teması sürdüren bir fikir birliği oluşturucu ve problem çözücü olarak görülüyordu. Powell, FED'in 2020'de koronavirüs salgınının finansal etkileriyle mücadele etmek için attığı adımlardan ötürü iki partiden de övgüler aldı, ancak Powell'ın çoğu varlık sınıfında yarattığı varlık balonları - Everything Bubble'ı gölgeledi - tartışmalıydı. 2020'nin sonunda, Powell'ın varlık balonları Amerika Birleşik Devletleri'ndeki servet eşitsizliğini 1920'lerden beri görülmeyen seviyelere sürükledi ve Fed'in varlık fiyatları üzerindeki eylemleri çok baskın ve çarpıttı. Bloomberg, Powell'ı "Wall Street'in Başkanı" olarak adlandırdı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Powell, 1975'te Princeton Üniversitesinden siyaset derecesi ve 1979'da Georgetown Üniversitesi Hukuk Merkezinden bir Jüri Doktoru aldı. 1984 yılında yatırım bankacılığına geçti ve Carlyle Group'un ortağı olmak da dahil olmak üzere birçok finans kuruluşunda çalıştı. 1992'de Powell, Başkan George H. W. Bush'un altında Hazine İç Finansman Müsteşarı olarak görev yaptı. 2010'dan 2012'ye kadar Bipartisan Policy Center'da misafir araştırmacı olarak bulundu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]