Jeanne d'Arc

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.39, 10 Aralık 2016 tarihinde 212.252.96.132 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 17922050 numaralı sürüm
Jeanne d'Arc
Jeanne d'Arc'ın arması

Jeanne d'Arc ([Lua hatası 11 satırında Modül:Dil: Girilen dil kodu veritabanında bulunamadı. Lütfen Modül:Dil/veri'yi kontrol edin..]) (d. 6 Ocak 1412 - ö. 30 Mayıs 1431)[1] (İngilizce'de Joan of Arc, Türkçede bazen sadeleştirilerek Jan Dark şeklinde de yazılır.) Yüzyıl Savaşları boyunca İngiltere'ye karşı ülkesi Fransa'ya memleketi Lorraine'deki cephelerden başlayarak manevi anlamda büyük destek olan ve sonradan ünü Fransa'nın dört bir yanına yayılmış bir Fransız Katolik azizesidir. Fransa'nın kuzey doğusundaki Meuse Irmağı'nın üzerinde bulunan Domrémy köyünde 5 çocuklu bir çiftçi ailesinin ortanca çocuğu olarak doğdu. Babası Jacques d'Arc, köyün en önde gelen çiftlik sahiplerinden biriydi. 

12 yaşındayken St. Catherine, St. Margearet ve St. Micheal tarafından Fransa Kralı VII. Charles ile Yüzyıl Savaşları esnasında İngiliz hakimiyeti altındaki Fransa'yı koruması için vizyonlar aldığı söylemiştir. Aldığı vizyonların sıklaşmasının sonucunda yaşadığı dönemde çok riskli bir karar olmasına rağmen 16 yaşında evinden ayrılmıştır. VII. Charles ile görüşmüş ve Poitiers'de din adamlarından oluşan kurulda bir takım sınavlardan geçtikten sonra kral tarafından verilen izinle Fransa Ordusu'nda Orleans Kuşatması'na katılıp İngilizlere karşı savaşmıştır. Bir dizi zaferli savaştan sonra 23 Mayıs 1431 tarihinde, Compiègne'de İngiliz hizipleri tarafından yakalanıp İngiliz yanlısı Beauvais Piskoposu Pierre Couchon'un başkanlığındaki bir engizisyon mahkemesinde erkek giysileri giyip savaşan ve gaipten sesler duyan bir kâfir olduğunu öne sürülerek henüz 19 yaşındayken 30 Mayıs 1431 tarihinde Rouen kentinde 10.000 kişinin toplandığı Vieux-Marchè meydanında diri diri yakılmıştır. Ölümünden 490 yıl sonra öldürme kararını veren aynı kilise tarafından azize ilan edilmiştir. Jeanne D'arc, Fransa'nın Koruyucu Azize' si ve Orleans Bakiresi olur. Ve St. Denis, St. Tours Martin, St. Louis, St. Michael, St. Remi, St. Petronilla, St. Radegund ve St. Lisieux Thérèse  ile beraber önemli azizelerinden sayılır.

Ölmeden önce ve öldükten sonra adını korumak için görülmüş tüm mahkeme kayıtları bugün Fransa Millî Kütüphanesi'nde saklanmaktadır. Yaşadığı tarihteki diğer kişiler ile kıyaslandığında, hakkında en çok şey bilinen kişilerden biridir. Jan Dark bugün Fransa'nın en önemli azizelerinden ve kutsal ikonlarındandır. Hayatı edebiyatta ve sinemada yoğun şekilde konu edilmiştir. Sinemada ter aldığı gibi birçok anime ve ya çizgi filmlerde yer almıştır.

Resimler

Vigiles misc 03.jpg Vigiles du roi Charles VII 08.jpg Vigiles du roi Charles VII 02.jpg Vigiles du roi Charles VII 05.jpeg Vigiles du roi Charles VII 63.jpg Vigiles du roi Charles VII 10.jpg

Sinemada Jeanne d'Arc

  • Jeanne d'Arc, (1899) Bilinen ilk Jeanne d'Arc uyarlaması.
  • 'The Passion Of Joan Of Arc', (1928) Fragman
  • Victor Fleming, 'Joan of Arc', (1948)
  • Roberto Rossellini, 'Giovanna d'Arco al rogo', (1954)
  • 'Procès de Jeanne d'Arc', (1962)
  • 'Jeanne', (1994)
  • 'Jeanne d'Arc (İngilizce: The Messenger: The Story of Joan of Arc)', Fragman (1999)
  • "Kamikaze Kaitou Jeanne" adlı manga ve anime dizisinde Jeanne d'Arc'ın reankarnasyonu olan bir kızın hikayesi ele alınmaktadır.Türkiye'de "Sevimli Hırsız" adı ile gösterime sunulmuştur.
  • "Drifters adlı animede karakter" , (2016)

Kaynakça