Jean-Louis de Rambures

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Jean-Louis de Rambures

Jean-Louis de Rambures (d.19 Mayıs 1930 Paris; ö. 20 Mayıs 2006 Vaudricourt/Somme ) gazeteci, yazar, çevirmen ve kültür ataşesiydi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne ve babası, Brezilyalı Lucille Calogera ve kocası Picardie Kontu Bernard de Bretizel Rambures'dir. Sadece onların dillerini, Portekizce ve Fransızca, öğrenmekle kalmadı, ileride çok başarılı bir şekilde çevirilerini yapacağı Alman Dili ve Edebiyatı ile genç yaşta karşılaştı. Toulouse ve Paris şehirlerindeki okul döneminden sonra Paris ve Tübingen'de üniversite eğitimini "Diplom de l´Institut d´Etudes Politiques de Paris", "Licence en droit" ve "Licence d´allemand" ile gerçekleştirdi. 1958 yılında aylık gazete "Realités" için çalışmaya başladı ve Herbert von Karajan, Karlheinz Stockhausen, Luchino Visconti gibi sanatçıların portrelerini kaleme aldı. 1968 den itibaren, yazılarını 25 seneden fazla bir süre boyunca yayınlayan Sanat dergisi Connaissances des Arts, L'Express ve günlük gazete olan Le Monde için yazdı. Özellikle ilgi alanı yazarların çalışma tarzı ve edebiyatın oluşum aşamasıydı. Bu ilgiden dolayı zamanının sayısız yazarlarıyla bağlantıya geçti. Roland Barthes, Julien Gracq, Jean-Marie Gustave Le Clézio, Hélène Cixous, Herta Müller, Ernst Jünger, Thomas Bernhard, Günter Grass ve Heinrich Böll gibi farklı yazar ona cevaplar yazdı ve onu görüşmelere konuk etti. Bu yazı ve görüşmelerden, 25 yazarla yapmış olduğu görüşmeleri anlatan, ana eseri "Comment travaillent les écrivains" ("Yazarlar nasıl çalışır", Flammarion, Paris 1978) oluştu. Japonca'ya çevirisi yapıldı ve 1979 yılında Tokyo'da yayımlandı (Chuokoron-sha, Inc. Tokyo). 70'li yılların başlangıcından itibaren de Rambures Almaya'nın Bonn şehrinde kültür ataşeliği yaptı, 1975 yılından itibaren ise Fransız Dış İşleri Bakanlığı'nın kültür bölümünde çalıştı. 1987-1995 yılları arasında Institut Français‘nin müdürüydü, ilk olarak Saarbrücken'de daha sonraları ise Frankfurt'ta çalıştı. Çevirmen olarak da adını duyurmayı başardı. Özellikle Paul Nizon onun sayesinde Fransız okuyucular arasında tanınmaya başlandı.

Aldığı ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Jean-Louis de Rambures'e Chevalier des Arts et des Lettres unvanı ve Federal Almanya Cumhuriyeti'nin "Bundesverdienstkreuz" madalyası verildi.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

"Comment travaillent les écrivains" ("Yazarlar nasıl çalışır", Flammarion, Paris 1978)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Jean-Louis de Rambures - Article publié le 31 Mai 2006
  • Par Nicole Zand - Source : LE MONDE - Taille de l'article : 267 mots

Extrait :

  • Traducteur, critique, et grand connaisseur de la littérature allemande. JEAN-LOUIS DE RAMBURES, spécialiste de la littérature allemande, traducteur et critique, qui collabora pendant près de vingt-cinq ans au « Monde des livres », est mort dimanche 21 mai. Il a été enterré mardi 23 mai, à Vaudricourt (Somme). Né en 1930 à Paris, fils d'un vicomte picard et d'une Brésilienne qui le fit élever par une gouvernante allemande, tel un personnage de Thomas Mann, bilingue de naissance, il s'évada bientôt dans l'écriture des autres, passionné par le métier des écrivains, la structure de leur style et les diverses conceptions de la traduction.
  • lemonde.fr Archiv

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]