Jean-Baptiste Greuze

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jean-Baptiste Greuze
Jean-Baptiste Greuze
Doğum21 Ağustos 1725
Tournus, Fransa
Ölüm4 Mart 1805 (79 yaşında)
Paris, Fransa

Jean-Baptiste Greuze (21 Ağustos 1725 - 4 Mart 1805) Fransız portre ve tarih ressamı.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Greuze, Burgonya'da bir pazar kasabası olan Tournus'ta doğdu. Genelde kendi yeteneğini oluşturduğu söylenir; Erken yaşta eğilimleri, babası tarafından engellense de, yaşamı boyunca bir portre ressamı olarak hatırı sayılır bir üne sahip olan Grandon veya Grondom adlı Lyonlu bir sanatçı tarafından teşvik edildi. Grandon, Greuze'ün babasını oğlunun isteklerine boyun eğmeye ve çocuğun Lyon'a öğrencisi olarak ona eşlik etmesine izin vermeye ikna etmekle kalmadı, daha sonraki bir tarihte Lyon'dan Paris'e gitmek üzere ayrıldığında, Grandon genç Greuze'u da yanında götürdü.

Paris'e yerleşen Greuze, Kraliyet Akademisi okulunda canlı modelden çalıştı, ancak öğretmenlerinin dikkatini çekemedi; ve ilk resmi olan Le Père de famille exliquant la Bible a ses enfants'ı ürettiğinde, onun üretimindeki payına dair büyük bir şüphe duyuldu ve gösterildi. Aynı sınıftaki diğer ve daha dikkate değer eserlerle, Greuze kısa sürede iddialarını kanıtladı ve Madame d'Epinay'ın kayınbiraderi olan tanınmış uzman La Live de Jully'nin dikkatini ve desteğini kazandı. 1755'te Greuze, heykeltıraş Pigalle tarafından sunulan sergide Aveugle trompé adlı eserini sergiledi ve Akademi tarafından hemen kabul edildi.

Aynı yılın sonuna doğru, Abbé Louis Gougenot ile birlikte Fransa'dan İtalya'ya gitti. Gougenot'un sanatla biraz bilgisi vardı ve Greuze ile olan yolculuğu sırasında, mitoloji ve alegori konusundaki çalışmaları nedeniyle onu onursal bir üye seçen Akademisyenler tarafından çok değerliydi; bu konulardaki kazanımlarının büyük ölçüde onlar tarafından kullanıldığı söyleniyor, ancak Greuze çıkarlarına dair şüpheleri vardı ve Gougenot eşliğinde İtalya'ya yaptığı bu ziyarette kazanmaktan çok kaybetti. Muhtemelen, kendisini cehaletle itham edenleri susturmak için bunu üstlenmişti ancak 1757 Salonuna yaptığı katkıların tamamını oluşturan İtalyan denekler, onun yanlış bir yola sapıldığını gösterdi ve hızla ilk ilham kaynağına döndü.