javac

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Javac ("java si" şeklinde okunur) Oracle Corporation tarafından sağlanan Java Geliştirme Kiti'nda (JDK) bulunan Java derleyicisidir.

Bu derleyici Java Dil Şartnamesi'ne uygun olan kaynak kodu alır ve Java Sanal Makinesi Şartnamesi'ne (JVMS) uygun bytecode üretir.

javac Java ile yazılmıştır. Derleyici programlama dili ile de çağırılabilmektedir.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

13 Kasım 2006 tarihinde, Sun'ın Java Sanal Makinesi (JVM) ve Java Geliştirme Kiti kullanıma sunuldu [2] Genel Kamu Lisansı ile kullanıma sundu (Sun'ın OpenJDK Hotspot sayfasına göz atınız).

0.95'ten beri, GNU Classpath'e ait Java Sınıf Kütüphanesi'nin (JCL) özgür bir Java gerçeklemesi olan, bu classpath çalışma zamanı sistemi (Java için GNU yorumlayıcısı) ve derleyicisi (Java için GNU derleyicisi)'ni kullanarak Javac'ı derlemeyi ve çalıştırmayı desteklemekte, ve aynı zamanda GNU Classpath sınıf kütüphanesini, kiti ve örnekleri derlemeye izin vermektedir.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "[...]bir uygulama Javac'a programlama yoluyla da erişebilir." Shawn Silverman (30 Ağustos 2002). JavaWorld - Java tip 131 "Java Tip 131: Make a statement with javac!" |url= değerini kontrol edin (yardım). JavaWorld.com. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2008. 
  2. ^ Sun, Java'yı (feature story)
  3. ^ "Bu sürüm GPL OpenJDK javac derleyicisini derlemeyi ve çalıştırmayı desteklemektedir[...]" "GNU Classpath 0.95 Announcement". 10 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]