Japon Zelkovası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Zelkova
1000 yaşında olan "Noma Keyaki" (野間欅), Japonya'nın Osaka şehrinin Nose kasabasında bir zelkovadır. 25 m uzunluğu ve 11.95 m gövde çevresiyle türünün en büyük ikinci örneği olarak biliniyor. (Mayıs 2004)
1000 yaşında olan "Noma Keyaki" (野間欅), Japonya'nın Osaka şehrinin Nose kasabasında bir zelkovadır. 25 m uzunluğu ve 11.95 m gövde çevresiyle türünün en büyük ikinci örneği olarak biliniyor. (Mayıs 2004)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Magnoliophyta (Kapalı Tohumlar)
Sınıf: Magnoliopsida (İki çenekliler)
Takım: Rosales (Gül)
Familya: Ulmaceae (Karaağaçgiller)
Cins: Zelkova
Türler
  • Z.serrata (Zelkova serrata)

Japon Zelkovası; diğer adlarıyla "Zelkova serrata" veya "Keyaki", (Japonca: 欅 "Keyaki" , 槻 "Tsuki", ケヤキ "Keyaki" ya da けやき "Keyaki"; Çince: 榉树 "Jǔ shù", ya da 櫸樹 "Jǔ shù"; (Korece: 느티나무 "Neutinamu") anavatanları Japonya, Çin, Kore ve Tayvan olan, yapraklarını döken bir ağaç türü. Genellike süs ağacı olarak yetiştirilir ve bonsai olarak kullanılır.

Genel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Japon Zelkovaları genellikle uzun boyludur ve yaklaşık 30 m (100 ft) büyür. Yaprakları orta büyüklüktedir. Yaz aylarının sonuna doğru yapraklarını dökmeye başlar. Yaprakları tırtıklı ve çentikli marjlı olduğu için tıpta "serrata" adı konulmuştur. Yaprakları tüysüzdür. Yapraklar, yaz ve ilkbahar aylarında hep koyu yeşil; sonbahar aylarında ise kırmızı, sarı veya turuncu renklerde olabilir. İlkbahar aylarında "monoecious" (Dişi ve erkek organları bir çiçekte bulunan) adlı bir çiçek çıkarır.

Çevresel ihtiyaçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu ağaç; güneşe pek ihtiyaç duymaz. Nemli ve ıslak toprakları sever. Muson iklimini sever. Bu nedenle Japonya ve Çin gibi Uzak Doğu ülkelerinde Japon Zelkovası bolca bulunur. Toprak, Potasyum açısından zengin olamlıdır ve gübreli olmalıdır.

Tehditler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu ağaçlar soğuktan hoşlanmaz. Bu nedenle sıfır veya sıfırın altında olduğu yerlerde ya sağlıklı yetişmez ya da dayanamayıp ölür. Aslında sıcaklardan da hoşlanmazlar. 40 dereceyi aşan yerlerde sağlıklı büyüyemezler. Karaağaç yaprağı böceği ve Japon böceğine dayanıklıdır, ama sayılarında artış olursa o kadar da dayanıklı olmazlar.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]