Jan Jakob Maria de Groot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Jan Jakob Maria de Groot
Jan Jakob Maria de Groot.jpg
J. J. M. de Groot'un bir portresi
Doğum Johannes Jacob Maria de Groot[1]
18 Şubat 1854
Schiedam, Hollanda
Ölüm 24 Eylül 1921 (67 Yaşında)
Gross-Lichterfelde, Berlin
Etnik köken Cermen
Vatandaşlık Hollanda
Meslek Dilbilimci, Türkolog, Sinolog, Din Tarihçisi
Tanınma nedeni Bazı önemli eserleri: The Religious System of China, Its Ancient Forms, Evolution, History and Present Aspect, Manners, Customs and Social Institutions Connected Therewith
Diğer konu başlıklarının arasında, de Groot'un "Çin'in Dinî düzeni" isimli çalışması, Çin'in cenaze stelleri ve mitolojik hayvanları ile ilgili ayrıntılı incelemeleri kapsar.

Jan Jakob Maria de Groot (18 Şubat 1854, Schiedam, Hollanda24 Eylül 1921, Gross-Lichterfelde, Berlin) Hollandalı Dilbilimci, Türkolog, Sinolog ve Din Tarihçisi. Leiden ve Berlin’de eğitimler veren de Groot, esas olarak anıtsal eserleri “The Religious System of China, Its Ancient Forms, Evolution, History and Present Aspect, Manners, Customs and Social Institutions Connected Therewith” isimli birbirinin devamı olan seri çalışmalarıdır. Söz konusu, iyi detaylandırılmış ve resimlendirilmiş tezin iki “kitabı”, altı ciltlik seri olarak sunulmuştur ve ilk kitabın önsözüne göre, “Sistem (System)”’in aslında daha fazla sayıda “kitap” içermesi planlanmıştır.

Dış bağlantılar

Kaynakça